• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Promieniowanie słoneczne w Polsce PDF Drukuj Email

Choć nasłonecznienie w Polsce nie jest tak duże jak w krajach południowych, jest zupełnie wystarczające, aby móc w sposób efektywny wykorzystywać kolektory słoneczne. W Niemczech, charakteryzujących się podobnymi warunkami nasłonecznienia, rozwiązania takie cieszą się niezwykłą popularnością i są powszechnie stosowane (prawie 40% wszystkich kolektorów instalowanych w całej UE instaluje się właśnie w tym kraju). Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja powinna w polskich warunkach pokryć ok.60% rocznego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania ciepłej wody użytkowej i tym samym o tyle obniżyć związane z tym koszty.

Najbardziej uprzywilejowanym rejonem Polski pod względem natężenia promieniowania słonecznego (powyżej 1 048 kWh/m2/rok) jest południowa część województwa lubelskiego, obejmująca większe części dawnych województw: chełmskiego i zamojskiego. Centralna część Polski, obejmująca ok. 50% powierzchni, uzyskuje natężenie promieniowania ok. 1 022–1 048 kWh/m2/rok, południowa zaś, wschodnia i północna część Polski otrzymuje natężenie promieniowania ok. 1 000 kWh/m2/rok i mniej. Najmniejszy w skali roku dopływ energii słonecznej obserwuje się w rejonie wysoko uprzemysłowionym (Śląsk) oraz w obszarze granicznym trzech państw: Czech, Niemiec i Polski, a ponadto w rejonie północnym Polski, obejmującym pas wybrzeża z wyjątkiem samego Wybrzeża Zachodniego. Różnice te nie są jednak aż tak znaczące i bez popełniania większego błędu można przy zgrubnych szacunkach przyjmować średnią wartość dla całej Polski wynoszącą 990 kWh/m2 +-10%.

Wyraźne jest natomiast zróżnicowanie natężenia promieniowania w ciągu roku. W półroczu letnim otrzymujemy aż 77%, a w samym tylko sezonie letnim aż 43% całorocznego promieniowania słonecznego.