• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size

Alternative flash content

To view this Flash you need Javascript on your browser and updated version of flash player.

Get Adobe Flash player

Wybór rodzaju kolektora. Lepszy próżniowy czy płaski? PDF Drukuj Email

Najczęściej stosowanym typem kolektora słonecznego jest kolektor płaski. Nazwę zawdzięcza on swojej budowie gdyż ma on kształt płaskiej płyty lub raczej płaskiego pudła. Ciecz w takim kolektorze przepływa przez rurki połączone trwale ze specjalną płytą pochłaniającą energię promieniowania słonecznego (jest to tzw. absorber - „serce” kolektora). Całość zamknięta jest w szczelnej obudowie, która z góry osłonięta jest przez przykrycie transparentne, najczęściej szkło o dużej wytrzymałości mechanicznej. Tylna część i boki absorbera są osłonięte materiałem izolacyjnym.

Kolektor rurowo- próżniowy jest to z kolei kolektor z absorberem w postaci rur próżniowych. Pojedynczym, podstawowym elementem tego typu kolektora jest rura szklana o podwójnej ściance, wykonana przeważnie ze szkła borowo-krzemowego, której końce są ze sobą stopione na podobieństwo bańki termosu. Z przestrzeni pomiędzy ściankami rury wypompowane zostaje powietrze tak, że powstała tam próżnia rzędu 10-6 barów, spełnia funkcje doskonałej izolacji cieplnej. Tego rodzaju rury stosowane są w kolektorach próżniowych z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego przez każdą z rur. Innym dostępnym na rynku rodzajem kolektora rurowo-próżniowego jest kolektor heat-pipe, który może być zbudowany również z rur o pojedynczym przeszkleniu.

W kolektorach tych czynnik grzewczy (ciecz) nie wpływa do rur a tylko opływa i odbiera ciepło z tzw. rurki ciepła, elementu wieńczącego każdą z próżniowych rur. W elemencie tym, następuje kondensacja specjalnej mieszanki zamkniętej i krążącej w rurach. Mieszanka ta ogrzewa się i odparowuje pod wpływem promieniowania słonecznego a następnie oddaje ciepło i skrapla się w rurce ciepła.

Każda z przedstawionych powyżej konstrukcji ma swoje zalety i wady. Ogólnie można stwierdzić, że kolektory płaskie charakteryzują się niższą ceną i większą niezawodnością wraz z dłuższym okresem gwarancji. Mają również wyższą wydajność w sezonie letnim, w którym dociera do Polski zdecydowana większość rocznego strumienia promieniowania słonecznego. Doskonale spełniają swoje zadanie w przypadku typowych instalacji do wspomagania ogrzewania c.w.u. W miesiącach zimowych, jaki i wiosenno-jesiennych bardziej zauważalna będzie jednak wyższość kolektorów próżniowych, co jest wynikiem przede wszystkim lepszej izolacyjności. Z tego względu ten typ kolektora będzie się bardziej nadawał do instalacji „combi” służących do wspomagania ogrzewania c.w.u. + c.o.