slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Budownictwo Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne – montaż i dobór odpowiedniego dachu

Panele fotowoltaiczne to nowoczesne i wielce skuteczne rozwiązanie pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł promieni słonecznych. Ich stosowanie znacznie przyczynia się do dbania o ekologię, jak również daje oszczędności i zysku ekonomicznego. Jak montować panele słoneczne? Czy należy odpowiednio przystosować dach do montażu instalacji? Jaki dach pod panele fotowoltaiczne spełni wymogi i warunki instalacji?

Montaż paneli fotowoltaicznych


Panele słoneczne to system instalacji dzięki, któremu możliwe jest pozyskiwanie energii pochodzącej z promienie słonecznych i przetwarzanie jej na energie elektryczną. Dzięki odpowiednio umieszczonym odbiornikom możliwe jest pozyskiwanie w naturalny sposób, odnawialnej energii. System ten jest prosty w montażu, jak również nie wymaga specjalnych umiejętności podczas eksploatacji. Najczęściej stosowanym sposobem instalacji fotowoltaiki jest umieszczenie elementów na dachu budynku. Jednak, by instalacje spełniała swoje zadanie, należy posiadać odpowiednie warunki i możliwości związane z powierzchnią u ułożeniem paneli.


Jaki dach pod panele fotowoltaiczne?


Dach, na którym zostaną ułożone panele fotowoltaiczny powinien posiadać przede wszystkim pochyłą powierzchnię. Panele montuje się na południowej stronie budynku, w taki sposób, aby przez jak najdłuższy czas możliwe było dopuszczenie promieni słonecznych. Optymalnym nachyleniem dachu jest kąt 25 – 40 stopni.
Kolejnym wymogiem dachu, jest obciążenie. Dach przystosowany do montażu paneli, powinien mieć zwiększone możliwości udźwigowe, gdyż cały system montowany na powierzchni poszycia jest dość ciężki.

Planując montaż paneli należy również zwrócić szczególna uwagę na materiał wykonania dachu. Najmniej komfortowym rozwiązaniem jest dachów, na której ciężko umieścić nieruchomo system paneli. Najlepszym poszyciem dachu, dla systemu fotowoltaicznego jest: pokrycie kompozytowe, z blachy, bitumiczne, drewniane, ze żwirku dachowego, itp.


Paneli fotowoltaicznych, nie powinno również, stosować się na dachach starych i słabych konstrukcyjnie. Wiek poszycia odgrywa znaczą rolę podczas instalacji.


Panele fotowoltaiczne jako pokrycie dachu.


Ówczesna technologia, umożliwia stosowanie coraz nowszych rozwiązań. Producenci paneli fotowoltaiczny dają możliwość stosowania paneli, jako bezpośrednie poszycie budynku. Instalacje, choć nadal mało popularne w naszym kraju, są ciekawym i skutecznym rozwiązaniem, które dostarcza wiele korzyści i zadowolenia. System ten montowany jest jako nieprzemakalne, nieprzepuszczalne i szczelne moduły paneli fotowoltaicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.