slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

oświetlenie LED
Dom

Czy oświetlenie LED to najlepszy możliwy wybór?

Oświetlenie ledowe zyskało w ostatnich latach na ogromnej popularności. Wszystko to z tego powodu, iż światło LED znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i ogrodach czy tarasach. Korzystają z niego także właściciele lokali gastronomicznych oraz lokali usługowych czy sklepów. Sprawdźmy więc, czy oświetlenie LED to najlepszy z możliwych wyborów i jakie są wady i zalety jego zastosowania.

Oświetlenie LED – charakterystyka

Zacznijmy od tego, iż oświetlenie LED może występować w takich wersjach jak: żarówki kuliste, reflektory, żarówki liniowe, taśmy i panele ledowe, żarówki przypominające tradycyjne. Bez względu na to, czy chodzi o lampy ledowe, czy też innego rodzaju oświetlenie LED wszystkie one zbudowane są z dwuwarstwowych półprzewodników. Z powodu przejścia elektronów z pasma przewodnictwa na wolny stan, dochodzi do spotkania elektronu z dziurą elektronową w następstwie czego powstaje światło.

Cechą charakterystyczna wysokiej jakości lamp ledowych jest to, że mogą działać nawet do 100 000 godzin. Co ciekawe napięcie, które je zasila, może być zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Warto wspomnieć, iż montaż listwy LED jest dosyć prosty, choć warto pamiętać o zastosowaniu profili aluminiowych. Przedłużą one znacznie żywotność listwy, a ponadto pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając listwę LED przed szkodliwym działaniem wszechobecnego kurzu.

Kiedy warto stosować oświetlenie LED?

Każdy, kto dba o swoje finanse, powinien rozważyć zakup oświetlenia LED. Bez wątpienia można sporo zaoszczędzić dzięki takiemu wyborowi, a wszystko to za sprawą energooszczędności oświetlenia ledowego. Warto jednak mieć na uwadze, iż oświetlenie LED nie jest korzystne dla każdego. Osoby, których praca wymaga bardzo jasnego oświetlenia oraz ci, którzy mają duże wady wzroku, nie skorzystają na tego typu wyborze oświetlenia.

Energooszczędne lampy LED, w tym żarówka LED e27 10w, idealnie sprawdzą się jako światło dodatkowe w towarzystwie tradycyjnych żarówek. Bez wątpienia z oświetlenia ledowego powinni skorzystać właściciele wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych, restauracji, pubów i kawiarni. W tych lokalach mocne światło nie jest istotne, a nawet jest denerwujące na sali, gdzie przebywa duża liczba gości. Miejscem, w którym swoją rolę bardzo dobrze spełni oświetlenie LED, jest witryna sklepowa.

Jeśli chodzi o wykorzystanie lampy LED w domu, to najlepszym pomieszczeniem będzie sypialnia, w której delikatne i ciepłe światło zdecydowanie sprzyja zasypianiu.