slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

wybór instalatora paneli fotowoltaicznych
Dom

Dlaczego wybór instalatora paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Rynek przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych nieustannie się powiększa. Powstają nowe firmy, które próbują przyciągnąć klientów atrakcyjną ceną, która jednak nie zawsze idzie w parze z najlepszą jakością paneli czy wysokim poziomem usług montażowych i serwisowych. Warto bowiem pamiętać, że nawet najwyżej klasy moduły nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli podczas ich montażu zostaną popełnione błędy.

Od czego zależy sprawność instalacji fotowoltaicznej?

Sprawność instalacji fotowoltaicznej zależy od szeregu różnych czynników. Przede wszystkim główne znaczenie ma marka, za którą idzie jakość wykonania. Dobre firmy produkujące panele PV przywiązują wagę do tego, aby ich trwałość i wytrzymałość była potwierdzona licznymi certyfikatami. Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że sprzęt staje się bardziej niezawodny. Tym samym możliwe jest zaoferowanie wieloletniej gwarancji, która dotyczy zarówno osiąganej sprawności w produkcji energii elektrycznej, jak i bezawaryjności. Należy mieć świadomość tego, że dość często idzie za tym cena. Wysokiej klasy panele kosztują niemało, ale można mieć pewność tego, że nie zaskoczą nas niespodziewaną awarią.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest wybór miejsca montażu. Wszystko po to, aby uzyskać efektywny kąt padania promieni słonecznych oraz brak zacienienia od innych budynków, drzew lub kominów. Najlepiej, jeśli panele będą skierowane na południe, gdzie panuje najbardziej intensywne nasłonecznienie, choć orientacja na wschód lub zachód również zda egzamin.

Warto także zwrócić uwagę na to, że nawet najlepsze miejsce oraz wybór najdroższych paneli nie jest gwarancją tego, że uzyskamy satysfakcjonującą wydajność całego systemu. Jeśli zadanie zostanie powierzone osobie bez doświadczenia lub spróbujemy zamontować panele samodzielnie, zapominając o ważnych kwestiach, może się okazać, że uzyskamy niską efektywność całej instalacji.

Dlaczego dobry instalator fotowoltaiki ma znaczenie?

Instalacja paneli fotowoltaicznych przez osobę, która nie ma doświadczenia lub nie dysponuje wymaganą wiedzą, może doprowadzić do nieprawidłowego działania całego systemu. W konsekwencji może to skutkować zmniejszeniem wydajności. Mogą także pojawiać się niespodziewane awarie. Przy tych mniej skomplikowanych będzie trzeba poczekać na przyjazd technika, który naprawi błędy. Natomiast w poważniejszych sytuacjach może nam grozić porażenie prądem elektrycznym lub uszkodzenie kosztownych paneli. W skrajnych przypadkach może skończyć się to nawet pożarem.

Nie dziwi zatem fakt, że wybór dobrego instalatora paneli fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie. Dobry i doświadczony pracownik nie tylko kompleksowo zajmie się instalacją, ale również udzieli właścicielowi niezbędnych wskazówek oraz odpowie na wszelkie pytania i rozwieje pojawiające się wątpliwości. Rekomendowane jest więc korzystanie z usług uczciwych i niezawodnych firm, które dbają o regularne szkolenie zatrudnionych tam osób i przywiązują wagę do jakości obsługi – zarówno w trakcie wykonywania zlecenia, jak i w okresie gwarancyjnym.

Jak znaleźć sprawdzonego instalatora fotowoltaiki?

Nietrudno zauważyć, że firm specjalizujących się w instalacji fotowoltaiki nieustannie przybywa. Nie warto od razu sięgać po usługi przedsiębiorstwa, które znajduje się od nas najbliżej lub tego, którego reklamę dostrzegliśmy w prasie. Należy za to poświęcić nieco dłuższą chwilę, aby przyjrzeć się kilku firmom, porównać ich ofertę, sprawdzić jak długo działają na rynku, jakimi opiniami się wyróżniają, na jaki rodzaj technologii stawiają oraz czy zlecone zadania realizują w sposób kompleksowy. Posiłkując się informacjami z internetu (np. ze specjalistycznych portali), można z łatwością wybrać i porównać kilka ofert. 

Wybór firmy, która zamontuje panele fotowoltaiczne powinien być dobrze przemyślany. Pochopna decyzja może kosztować nas sporo nerwów i poważnie nadwyrężyć nasz budżet. Dlatego właśnie warto ufać tylko sprawdzonym instalatorom.