slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom

Jakie są rodzaje okapów do kuchni?

Okap w kuchni pełni bardzo ważną funkcję, a do wyboru jest wiele różnych modeli, które bez problemu można dobrać do warunków pomieszczenia. Wyróżniają się nie tylko konstrukcją, ale też wyglądem. Czym się one różnią i który z nich najlepiej wybrać?

Okapy przyścienne

Jest to powszechnie spotykane rozwiązanie. Okap przyścienny jest montowany, zgodnie z nazwą, do ściany. Do wyboru są modele o różnej szerokości, a także konstrukcji. Oczywiście najbardziej znane są te klasyczne, w formie odwróconej litery „T”. Jednak na uwagę zasługują także skośne, zwane też wertykalnymi, które wyróżniają się możliwością regulacji i niewielką głębokością. W ofercie sklepów można znaleźć również produkty o geometrycznych kształtach tuby lub prostopadłościanu. Fani rozwiązań inspirowanych tradycjami wnętrzarskimi mogą zdecydować się na okap w stylu rustykalnym, ze stali i z elementami drewnianymi.

Okapy wyspowe

Popularna wyspa często jest miejscem, w którym montuje się kuchenkę, a tym samym, konieczny jest nad nią okap. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się modele montowane do sufitu. Ze względu na to, że znajdują się one w bardzo widocznym miejscu, często wyróżniają się ciekawym designem. Wybierać można spośród wielu kształtów – od bardziej tradycyjnych, przez nowoczesne i geometryczne, po rustykalne. W okapach wyspowych przewód odprowadzający poprowadzony jest pionowo w górę, a sposób ich montażu umożliwia umieszczenie ich w prawie każdym miejscu kuchni. Wentylację i elektrykę w ich przypadku często ukrywa się w suficie podwieszanym.

Okapy pod zabudowę

Tego typu modele umieszcza się w ciągu zabudowy, pod odpowiednio dostosowaną szafką – musi mieć ona wycięty specjalny otwór na jej spodzie. Mogą być jednak umieszczone również pod konstrukcjami wykonanymi z płyt kartonowo-gipsowych. Zasadniczo dzieli się je na dwa rodzaje. Pierwszy to wkład do zabudowy, inaczej nazywany okapem szafkowym. Drugi to model teleskopowy, czyli inaczej szufladowy. Wyróżnia się wyciąganą przednią częścią. Oba są bardzo wygodne i zajmują niewiele miejsca, przez co chętnie są stosowane w niewielkich kuchniach czy aneksach. Ich ogromną zaletą jest także dyskrecja i możliwość zachowania jednolitego designu zabudowy kuchennej.

Okapy sufitowe

Jest to bardzo dyskretny i nowoczesny produkt, który może być zamontowany zarówno do sufitu właściwego, jak i podwieszanego. W pierwszym przypadku będzie on jednak odrobinę wystawał – w drugim można całkowicie go ukryć. Wielu producentów podkreśla także fakt, że doskonale sprawdzają się one jako źródło światła w kuchni. Okapy sufitowe często wyróżniają się nowoczesnym, delikatnym wyglądem – ciężko jest je odróżnić od designerskiej lampy. Aby ułatwić ich obsługę, dołącza się do nich specjalny pilot, co pozwala uzyskać łatwe i przystępne użytkowanie. Okapy sufitowe świetnie sprawdzają się w przypadku aneksów kuchennych, gdyż dzięki dyskrecji nie ingerują mocno w wystrój pomieszczenia.

Okapy blatowe

Jest to dyskretne, wydajne i skuteczne rozwiązanie z odrobinę wyższej półki cenowej. Okapy blatowe są praktycznie niewidoczne – jedynym elementem umieszczonym na widoku jest listwa. Dzieli się je również na dwa rodzaje. Pierwszy to model montowany na blacie, który może mieć formę dyskretnej szczeliny lub mieć możliwość wysunięcia na czas gotowania. Drugi to okapy zintegrowane z płytą indukcyjną. Oba rodzaje mogą zarówno wydmuchiwać powietrze na zewnątrz za pomocą wentylacji lub działać w formie pochłaniacza – czyli oczyszczać je, jak i wpuszczać z powrotem do pomieszczenia. Docenią je nawet najbardziej wymagający klienci dzięki dużej wydajności.

Okapy narożne

Zgodnie z nazwą są to produkty przeznaczone do montażu w rogu pomieszczenia. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie dyskrecję i tradycyjny design. Podobnie jak klasyczne okapy, dostępne są one w różnej formie – od standardowej, przypominającej odwróconą literę T, przez bardziej nowoczesne bryły, po modele rustykalne. Dzięki temu można je łatwo dopasować do stylu aranżacji, a także kształtu pomieszczenia. Odpowiednio wykorzystane pozwalają także zaoszczędzić miejsce w kuchni, a dzięki strategicznemu umieszczeniu nie dominują one aranżacji. Wysokiej klasy okapy znaleźć można na https://domar.pl/kategorie/kuchnia-sprzet-agd/.