Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zadaszenie tarasu – dlaczego to konieczność?

20 kwietnia 2023 Zadaszenie tarasu


Wybudowanie zadaszenia nad tarasem niesie ze sobą mnóstwo korzyści, przy czym jedną z najistotniejszych jest to, że pozwala na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych. Modeli zadaszenia jest sporo, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Czy zadaszenie nad tarasem wymaga pozwolenia budowlanego? O czym należy pamiętać przy wyborze zadaszenia?

Czy budowa zadaszenia tarasowego jest koniecznością?

Zadaszenie nad tarasem będzie niezbędne, jeżeli chcemy cieszyć się spędzaniem na nim wolego czasu niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Odpowiednio dobrany typ zadaszenia ochroni nie tylko przed słońcem, ale i przed deszczem.

Zadaszenie tarasowe odpowiednio dobrane do fasady budynku może być rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale również funkcjonalnym. Dobrze zaplanowany chroni latem przed uciążliwym działaniem promeni słonecznych, a w deszczowe dni pozwala pomimo niezachęcającej pogody cieszyć się z przebywania na zewnątrz.

Komfort mieszkańców to jednak niejedyne zalety posiadania zadaszenia. Dach nad tarasem będzie chronił powierzchnię przed niszczeniem spowodowanym nadmiernym nasłonecznieniem oraz negatywnym oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki zadaszeniu powierzchnia tarasu na dłużej zachowa swój nienaganny wygląd. Dodatkowo chronione będą wszystkie rzeczy znajdujące się na tarasie (np. meble).

Zadaszenie tarasowe to bardzo przydatne rozwiązanie, o którym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu.

O czym należy pamiętać, dobierając zadaszenie nad tarasem?

Nie tylko estetyka i funkcjonalność mają istotne znaczenie przy wyborze zadaszenia. Równie ważne jest to, na którą stronę świata wychodzi taras. W przypadku tych położonych na północ lub na wschód nie ma potrzeby budowy pełnego zadaszenia, idealnym rozwiązanie będzie dach z możliwością refulacji przepuszczalności światła. To zupełnie inaczej niż w przypadku tarasu położonego po stronie południowej. Ten powinien być zakryty całkowicie.

Czy zadaszenie tarasu wymaga pozwolenia budowlanego?

Zadaszenie tarasu nie wymaga uzyskania pozwolenia na jego budowę. Warto jednak pamiętać, że zasady jego budowy są już określone przepisami i należy się do nich bezwzględnie zastosować. Przede wszystkim zależy zadbać o nośność oraz stabilność całej konstrukcji – to bardzo ważna kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników tarasu.

Zadaszenie zawsze powinno być dopasowane do specyfikacji technicznej tarasu. To gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie