Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Grzejniki elektryczne — dogrzewanie domu wiosną i latem

13 czerwca 2023 Grzejniki elektryczne


Wiosna i wczesne lato to takie pory roku, podczas których większość osób nie myśli o ogrzewaniu swojego domu. Jednak istnieją sytuacje, kiedy temperatura na zewnątrz nadal jest nieco za niska, zwłaszcza wieczorami lub po prostu w chłodniejsze dni. W takich przypadkach grzejniki elektryczne są przydatnymi urządzeniami grzewczymi. Dlatego przyjrzymy się temu, jak wykorzystać grzejniki elektryczne do dogrzewania domu wiosną i latem oraz jaki grzejnik warto kupić. 

Jak działają grzejniki elektryczne?

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników centralnego ogrzewania, do których działania niezbędny jest kocioł na gaz, węgiel lub olej, grzejniki elektryczne są zasilane prądem elektrycznym. Wystarczy, że podłączysz je do gniazdka. Nie musisz korzystać z paliwa, włączać pieca czy rozpalać ognia w kominku, by szybko się ogrzać. Elektryczne grzejniki mogą być stosowane w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do źródła prądu, w tym zarówno w domach, jak i domkach letniskowych.

Dogrzewanie wnętrz

Wiosną i wczesnym latem, gdy większość domów nie potrzebuje pełnego systemu grzewczego, grzejniki elektryczne mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie lub alternatywa dla głównego systemu ogrzewania. Na przykład, jeśli w nocy temperatura spada, a nie chcesz uruchamiać całego systemu grzewczego, możesz użyć grzejnika elektrycznego do dogrzania sypialni lub salonu. Jest to szczególnie ważne dla osób wrażliwych na wahania temperatury, które potrzebują stałej temperatury w pomieszczeniach, by zapewnić sobie komfortowy sen lub wypoczynek. 

Grzejniki elektryczne z powodzeniem można wykorzystać także w domkach letniskowych. Często takie domki nie są stale zamieszkałe, ale w określonych dniach, np. podczas wakacji. Nie ma w nich więc centralnego ogrzewania, nie zawsze też jest kominek czy koza. Grzejniki elektryczne szybko ogrzeją pomieszczenia. Można je włączyć nawet tuż przed przyjazdem, jeśli mają opcję zdalnego sterowania i są zawsze aktywne w sieci WiFi. Gdy temperatura na zewnątrz spada, a chcesz cieszyć się przyjemną atmosferą wewnątrz, wystarczy ustawić komfortową temperaturę i poczekać kilkanaście minut, aż elektryczny grzejnik się rozgrzeje. 

Typy grzejników elektrycznych

Do doraźnego dogrzewania pomieszczeń można wykorzystać grzejnik konwektorowy, a do łazienki można wybrać produkt w postaci drabinki, która szybko nagrzewa nie tylko wnętrze, ale także suszy ubrania i ręczniki. 

Grzejnik konwekcyjny

Grzejnik elektryczny konwektorowy/konwekcyjny, produkowany między innymi przez polską markę Thermoval, jest rodzajem grzejnika, który działa na zasadzie konwekcji powietrza. Konwekcja polega na przenoszeniu ciepła przez ruch powietrza wewnątrz pomieszczenia. Grzejniki konwektorowe wykorzystują ten proces, aby efektywnie i równomiernie ogrzewać przestrzeń.

Grzejnik konwektorowy składa się z metalowej obudowy, w której znajduje się grzałka elektryczna. Grzałka generuje ciepło, które następnie jest przekazywane do powietrza wokół niej. Ciepłe powietrze staje się lżejsze i zaczyna unosić się w górę. W międzyczasie zimne powietrze opada, tworząc obieg konwekcyjny.

Taki grzejnik możesz postawić w dowolnym pomieszczeniu. Wystarczy zamocować go na ścianie w pobliżu gniazdka albo ustawić na podłodze (opcja z nóżkami/kółkami) i również podpiąć do prądu. Grzejnik wyposażony jest w termostat, dlatego wyłącza się, gdy w pomieszczeniu robi się ciepło.

Grzejniki elektryczne do łazienek

Grzejnik drabinkowy jest zwykle montowany na ścianie w łazience. Jego rurki grzewcze są odpowiednio rozstawione, co pozwala na równomierne ogrzewanie wnętrza, ale także suszenie ubrań. Ta opcja świetnie sprawdza się nie tylko w chłodne letnie wieczory, ale zawsze, kiedy w łazience temperatura jest za niska, by wziąć kąpiel czy prysznic. Po włączeniu grzejnika do prądu można regulować ciepło za pomocą termostatu. Rurki grzewcze zaczynają oddawać ciepło do otoczenia, ale także suszą mokre tkaniny.

Wybór grzejnika elektrycznego

Przy wyborze grzejnika elektrycznego do dogrzewania domu wiosną i latem warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Przede wszystkim wybierz energooszczędny model, który zapewni odpowiednią efektywność przy minimalnym zużyciu energii. 

  • Ważne jest dostosowanie mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia.

  • Sprawdź, czy wybrany grzejnik elektryczny ma termostat pozwalający na precyzyjne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie