Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak poprawić izolację akustyczną ścian budynków?

26 maja 2023 Jak poprawić izolację akustyczną ścian


Głośny hałas dobiegający do miejsca, w którym mieszkamy, może uprzykrzyć życie. Aby uniknąć takich problemów, warto już na etapie projektowania i budowy domu zadbać o solidną izolację akustyczną ścian zewnętrznych. Ci, którzy takiego wyboru nie mają, bo kupili stary niezaizolowany akustycznie dom lub zamieszkali w mieszkaniu w bloku mieszkalnym, mają również szansę na poprawienie swojej sytuacji. O tym, jak powinna wyglądać izolacja akustyczna ścian i jak poprawić parametry przenikania hałasu przez mury, przeczytacie poniżej.

Izolacja akustyczna ścian a materiały budowlane wykorzystane do budowy domu

Jednym z parametrów wpływających na to, jak cicho będzie w budynku, są materiały budulcowe dla ścian. Badania wykazują, że najlepsze pod kątem izolacyjności akustycznej są te produkty, które są najcięższe i które jednocześnie mają zbitą, litą strukturę. Ceramika poryzowana, bloczki silikatowe, beton, czy pustaki ceramiczne najlepiej odpierają drgania spowodowane hałasem. Istotną rolę w tłumieniu dźwięków odgrywa także materiał termoizolacyjny. Płyty PIR oraz wełna mineralna nie mają sobie tutaj równych. Aby izolacja akustyczna ścian była jeszcze lepsza, warto zdecydować się też na koniec na specjalne tynki akustyczne. 

Aby izolacja akustyczna ścian była jak najlepsza, stosuje się ściany trójwarstwowe. Jeśli jednak zdecydujemy się na ściany dwuwarstwowe, należy zwrócić uwagę na to, aby warstwa ociepleniowa spełniała cechy dźwiękochłonności i tutaj, jak wyżej wspomniano, wartościowa okazuje się wełna mineralna lub płyty PIR zamiast styropianu. 

Izolacja akustyczna ścian w domach szkieletowych

Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną ścian w domach szkieletowych, w których głównym budulcem jest drewno, konieczne jest szczególne zwrócenie uwagi na rodzaj i jakość zastosowanych okładzin mocowanych do szkieletu budynku. Muszą być przytwierdzone do murów elastycznie, zamiast na sztywno (w razie potrzeby, można zastosować tutaj podkładki elastyczne). Istotną rolę odgrywa też ich masa – im większa, tym izolacyjność akustyczna ścian jest lepsza. 

A co z izolacją akustyczną ścian w bloku mieszkalnym?

Problem niedostatecznie wyizolowanego od hałasów mieszkania to kwestia, która dręczy wielu Polaków. Gdy dobiegające od sąsiadów hałasy są dla nas uciążliwe na tyle, że jesteśmy gotowi na remont, warto zrobić obudowę ścian wewnętrznych ze specjalnych płyt wyciszających. Są to lekkie ekrany akustyczne, które zbierają część dźwięków przenoszonych przez ściany. Dobrej jakości produkty tego typu mogą poprawić izolacyjność ściany nawet o 20 decybeli. Zaletą takich ekranów jest stosunkowo łatwy montaż. Każdy, kto nie posiada nawet specjalnych narzędzi ani doświadczenia w pracach budowlanych może zainstalować sobie taką konstrukcję. Mało problematyczne jest też usunięcie takiej ścianki, gdy zajdzie taka potrzeba. Ekrany przyklejamy na warstwę wełny mineralnej przytwierdzonej do muru (wełna może być skalna lub szklana). Zapewnia ona zabezpieczenie przed przenoszeniem drgań między murem a ścianką wyciszającą.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie