slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom

Jak wybrać fotel bujany?

Fotel bujany jest jednym z tych rodzajów mebli, które zwykle kojarzą nam się z czasem, gdy jako dzieci spędzaliśmy wakacje lub weekend u dziadków i na którym potrafiliśmy bawić się przez dobre pół dnia. Obecnie ten rodzaj fotela przeżywa swoisty renesans i jest chętnie włączany nawet do bardzo nowoczesnych aranżacji mieszkań. Jeżeli więc od zawsze marzyliśmy o tym, by mieć swoje własne miejsce do relaksu poprzez bujanie, warto zastanowić się, jaki rodzaj fotela by nam najbardziej pasował do obecnego wystroju mieszkania.

1. Fotel bujany – do jakiego wnętrza pasuje?

2. Z jakiego materiału wybrać fotel bujany?

3. Fotel bujany klasyczny czy nowoczesny?

4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na zakup fotela bujanego?

Fotel bujany – do jakiego wnętrza pasuje?

Choć fotel bujany może nam się kojarzyć raczej jako coś „prehistorycznego”, to jednak nadal ten rodzaj mebla ma duże powodzenie zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i samych ich użytkowników. Nie da się ukryć, że delikatne kołysanie w fotelu jest bardzo przyjemne i relaksujące, w szczególności gdy ten posiada oparcie wyprofilowane w zdrowy dla kręgosłupa sposób. Podobnie jak wiele innych nietypowych mebli, także i fotela bujanego nie da się przypisać do jednego konkretnego stylu – obecnie na rynku znajdziemy zarówno warianty bardzo nowoczesne, aż proszące się o to, by ustawić je we współczesnym minimalistycznym salonie, jak i wersje klasyczne, drewniane, z fantazyjnie wygiętą ramą, pasujące bardziej do stylu prowansalskiego czy neoklasycystycznego. Jeżeli więc marzy nam się fotel bujany w domu, nie musimy się w żaden sposób ograniczać. Wystarczy znaleźć kolekcję mebli, która swoim charakterem wpisze się w ten wystrój, który już mamy w naszym domu.

Z jakiego materiału wybrać fotel bujany?

Najpopularniejszym surowcem, z jakiego wykonuje się fotele bujane, wciąż jest – i pewnie zawsze będzie – drewno. Możemy zdecydować się na mebel z litego drewna lub taki, który posiada jedynie drewnianą ramę i podłokietniki, a sam stelaż fotela obity jest tapicerką. Dużą zaletą modeli tego typu jest ich unikalny, piękny wygląd, podkreślany dodatkowo przez naturalny wzór słoi na powierzchni drewna. Jeżeli jednak wolimy coś bardziej nowoczesnego, bez problemu będziemy w stanie znaleźć fotele na ramach z polerowanego na wysoki połysk lub chromowanego metalu, a także w pełni metalowe egzemplarze, do których najbardziej będzie pasować ładna poduszka lub narzuta.

Najbardziej niecodziennym wariantem jest połączenie tapicerowanego lub materiałowego obicia, metalowego stelażu i drewnianych płóz w fotelu bujanym. Jednak ze względu na to, że zazwyczaj każdy element jest w takim układzie w innym kolorze, nie zawsze może się to dobrze komponować z pozostałym wyposażeniem naszego salonu czy sypialni. Fotele bujane możemy znaleźć również w wersji przeznaczonej do ogrodu lub na taras, gdzie większa część konstrukcji takiego mebla jest wyplatana z wikliny lub rattanowa.

Fotel bujany klasyczny czy nowoczesny?

Wybór pomiędzy klasycznym a nowoczesnym modelem jest tak naprawdę kwestią naszego gustu, budżetu oraz tego, co będzie lepiej pasowało do wystroju wnętrz w naszym domu czy mieszkaniu. Nie da się ukryć, że wiele nowoczesnych aranżacji foteli bujanych jest bardzo przyciągająca i przykuwa naszą uwagę. Jednak w sytuacji, gdy pozostałe elementy wyposażenia są raczej stonowane, taki ekstrawagancki model mógłby przytłoczyć, a wręcz zawładnąć wystrojem naszego salonu czy innego pokoju. Z tego względu warto dobrze się zastanowić, na jaki wariant się zdecydować, a w razie potrzeby spytać o pomoc osobę profesjonalnie zajmującą się aranżacją wnętrz – dzięki takiemu postępowaniu będziemy mieć pewność, że nasz nowy nabytek dobrze zintegruje się z pozostałymi meblami, kolorami i dodatkami w pomieszczeniu. W przypadku mebli drewnianych może być to zadanie łatwiejsze do osiągnięcia, ze względu na bardziej naturalny kolor oraz zwykle także delikatniejsze rysy i kształt fotela.

Niezależnie od tego, czy preferujesz wariant klasyczny, czy nowoczesny, wiele ciekawych przykładów foteli bujanych znajdziesz w sklepie Wonder meble, na stronie: https://www.wonder.pl/c/fotele-bujane.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na zakup fotela bujanego?

Poza materiałem, krojem, kształtem czy kolorem liczy się także wielkość samego fotela. Możemy w końcu wybrać taki, w którym wręcz zapadniemy się i będziemy siedzieć jak na królewskim tronie, a możemy zdecydować się na wariant bardziej zwarty, zajmujący mniej miejsca. Wybór rozmiaru fotela bujanego powinien być podyktowany przede wszystkim rozmiarem pokoju, w jakim chcemy go umieścić oraz ilości dostępnego miejsca – koło mebla powinno się dać swobodnie przejść, a w razie potrzeby nie powinniśmy mieć problemu, aby go przestawić. Jeżeli więc dysponujemy niewielkim salonem czy sypialnią, lepiej zdecydować się na skromniejszy model. Jednak gdy dysponujemy dużą przestrzenią, nie musimy się ograniczać i możemy wybrać fotel, który sprawi, że poczujemy się idealnie zrelaksowani i odprężeni.