slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom

Jaki stół ogrodowy kupić? Poradnik

Zbliżający się sezon wiosenno-letni to odpowiednia pora, aby przygotować ogród na przyjęcie gości. Ciepłe miesiące to czas, w którym chętniej spożywamy posiłku na świeżym powietrzu, a także organizujemy imprezy plenerowe. Gustowna i funkcjonalna aranżacja ogrodu lub tarasu uprzyjemni spędzanie czasu na zewnątrz. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę wybierając stół do ogrodu, tak, aby nie tylko dobrze się prezentował, ale także był praktyczny.

1. Stół do ogrodu – jakie powinien mieć wymiary
2. Stół ogrodowy – czy wybrać model rozkładany czy stacjonarny?
3. Stół ogrodowy drewniany, plastikowy czy może z technorattanu? Jaki materiał wybrać?
4. Czy wybrać stół ogrodowy a może stoliczek?
5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego?

Stół do ogrodu – jakie powinien mieć wymiary

Wymiary stołu ogrodowego należy dostosować zarówno do wielkości przestrzeni, jak i ilości osób, które planujemy przy nim ugościć. W przypadku ogrodów, gdzie nie trzeba zazwyczaj martwić się ograniczeniami powierzchni, zdecydować można się na duży stół, który dobrze sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale także podczas organizacji imprez okolicznościowych lub spotkań ze znajomymi. Wygodę w czasie biesiadowania gościom zapewni odpowiednia ilość miejsca przy stole. Planując kupno stołu, warto pamiętać, że komfort gwarantuje około 60-70 centymetrów na osobę. Duży blat daje także duże możliwości aranżacyjne, dzięki którym ogrodowe przyjęcia będą posiadały odpowiednią oprawę. Kupując stół ogrodowy, nie można zapomnieć również o optymalnej wysokości. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki mebel nie tylko nie będzie wygodny w użytkowaniu, ale także wymaga dobrania do niego ławek i krzeseł o niestandardowych wymiarach. Komfort zapewniają zazwyczaj stoły o wysokości około 70 cm.

Stół ogrodowy – czy wybrać model składany czy stacjonarny?

Do ogrodów często wybierane są stoły składane. Ich zaletą jest stosunkowo niewielka waga, dzięki czemu łatwo przenieść można je w inne miejsce. Ponadto złożone zajmują niewiele miejsca, co jest istotne podczas przechowywania stołu domu lub garażu w chłodniejszych miesiącach. To również dobry wybór dla posiadaczy niewielkich ogrodów, którzy nie chcą, aby stół zajmował miejsce w ogrodzie przez cały czas. Zaletą stołów stacjonarnych jest natomiast większa trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto modele stacjonarne są najczęściej większe niż składane. Dodatkowe wzmocnienia powodują jednak, że modele nieskładane są cięższe, trudniejsze do przeniesienia oraz zajmują więcej miejsca.

Stół ogrodowy drewniany, plastikowy czy może z technorattanu? Jaki materiał wybrać?

Stół ogrodowy jest narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych, przez co powinien odznaczać się szczególną wytrzymałością. Warto pamiętać, że negatywny wpływ na wygląd i stan mebli ogrodowych ma nie tylko deszcz i wilgoć, ale również długotrwała ekspozycja na słońce i promienie UV, które powodują np. przebarwienia na powierzchni.
Najczęściej wybierane do ogrodów są stoły z drewna, plastiku oraz technorattanu. Drewniany materiał charakteryzuje się dużą trwałością, a przy tym eleganckim wyglądem. Stół z naturalnego drewna doskonale komponuje się z otoczeniem roślin oraz kwiatów. Wymaga jednak regularnej konserwacji, dzięki której będzie służył przez wiele lat. Warto pamiętać jednocześnie, że stoły drewniane nie powinny stać bezpośrednio na wilgotnej trawie lub ziemi.
Dużo zwolenników mają stoły plastikowe. Ich zaletami jest lekkość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Nie wymagają specjalistycznej impregnacji, a do ich czyszczenia wystarczy zwykła woda i płyn do czyszczenia. Stoły ogrodowe z tworzywa sztucznego są odporne na czynniki atmosferyczne, jednak nie na uszkodzenia mechaniczne.
Warto rozważyć również wybór stołu z technorattanu. To materiał sztuczny, który wizualnie przypomina naturalny rattan. Jest odporny na wilgoć, promieniowanie UV i temperaturę, a przy tym trwały i elastyczny. Może być poddany recyklingowi, a jego produkcja nie zanieczyszcza środowiska. Stoły ogrodowe z technorattanu są łatwe do czyszczenia oraz nie wymagają konserwacji. 

Czy wybrać stół ogrodowy a może stoliczek?


Stół ogrodowy to dobry wybór dla osób, które lubią jeść na świeżym powietrzu posiłki lub w ogrodzie spotykać się w gronie znajomych. W przypadku, gdy z ogrodu korzysta niewielka liczba osób, warto zdecydować się na mały stolik ogrodowy. Sprawdzi się dobrze szczególnie na tarasach o ograniczonej powierzchni. Niewielki stoliczek to dobre miejsce na postawienie rzeczy, które umilają spędzanie czasu w ogrodzie — kubka z kawą, książki czy okularów przeciwsłonecznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego?


Wybierając stół ogrodowy, warto przemyśleć również jego kształt. Modele okrągłe są bezpieczniejsze w użytkowaniu, gdy w okolicy przebywają małe dzieci. Warto zdecydować się również na stoły z ruchomym blatem, który jest bardziej komfortowy w użytkowaniu. Stoły ogrodowe różnego typu znaleźć można na https://www.sfmeble.pl/ogrod/meble-ogrodowe/stoly-ogrodowe.html.