Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

6 sierpnia 2021 jakie kwiaty na balkon

Piękny, odpowiednio urządzony balkon to marzenie wielu osób. Aby balkon zachwycał stylem i nienagannym wyglądem, należy pamiętać o kilku ważnych i obowiązkowych elementach jego wystroju. Oprócz wygodnych mebli na balkonie nie powinno zabraknąć kwiatów, dzięki którym nawet najbardziej niepozorna przestrzeń zyska nowego i niepowtarzalnego charakteru.

Kwiaty balkonowe – o czym pamiętać przy wyborze kwiatów na balkon?

Wybór kwiatów, które ozdobią nasz balkon powinien być dokładnie przemyślany. Koniecznie należy pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki roślin będą czuły się dobrze na konkretnym typie balkonu. Dobierając kwiaty na balkon powinniśmy mieć na uwadze intensywność nasłonecznienia naszego balkonu czy stopień jego osłonięcia przed wiatrem.

kwiaty na balkon

Choć czasami mogłoby się wydawać, że słoneczne, otwarte balkony to idealne miejsce dla niemal każdego typu roślin, przestrzenie tego typu niosą ze sobą masę różnego rodzaju zagrożeń. Rośliny umieszczone na mocno nasłonecznionym balkonie mogą cierpieć w powodu szybkiej utraty wilgoci, w bardzo szybkim tempie tracąc zbyt duże ilości wody. Poza tym słońce może mieć również negatywny wpływ na bardziej wrażliwe typy roślin, wywołując u nich poparzenia łodyg i liści.

Kolejnym zagrożeniem na nasłonecznionych, południowych balkonach są szkodniki lubujące się w ciepłym i suchym powietrzu. Do najbardziej trudnych w zwalczeniu szkodników należą między innymi przędziorki. Żerują one na spodniej stronie liści, wysysając sok z ich komórek. Przędziorki zalicza się do roztoczy, stanowią one najmniejszą rozmiarowo grupę szkodników.

Ogromnym utrudnieniem w walce z przędziorkami jest to, że są one dość odporne na działania wielu preparatów do ochrony roślin. Przy wyborze preparatu, który będzie w stanie poradzić sobie z tym uciążliwym szkodnikiem należy zwrócić uwagę na jego skład – preparat powinien cechować się dużą skutecznością, nie powinien jednak zawierać składników mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Jedną z najczęściej wybieranych roślin balkonowych jest surfinia, zwana także petunią kaskadową. Nazwa petunia kaskadowa oznacza grupę roślin, które charakteryzują się płożącymi pędami. Długość pędów zależy od odmiany i może osiągać nawet 100 centymetrów.

Liście petunii są drobne i jajowate, a jej kwiaty mają kielichowaty kształt. Surfinie występują w różnych kolorach. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy purpurowej, spotykane są również także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a nawet jasnożółte i czerwone.

Ulubionym stanowiskiem petunii są słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu balkony. Odczyn gleby najbardziej odpowiedni do uprawiania petunii powinien być lekko kwaśnym lub obojętny. Surfinia wymaga regularnego podlewania i nawożenia – roślina ta bardzo źle reaguje nawet na krótkie przesuszenia. Przy jej podlewaniu należy zwrócić uwagę na to, by woda nie zalegała w podstawkach, gdyż korzenie petunii bardzo szybko gniją i obumierają.

Kolejną bardzo chętnie wybieraną rośliną balkonową jest pelargonia bluszczolistna. Roślina ta ma długie zwisające lub płożące pędy i występuje w wielu wariantach kolorystycznych – kwiaty pelargonii mogą być białe, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe, a niekiedy nawet wielobarwne. Kwiaty pelargonii, w zależności od odmiany, są pojedyncze.

Pelargonia bluszczolistna to roślina, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów, dzięki czemu jej uprawa jest stosunkowo prosta. Aby zapewnić lepsze kwitnienie rośliny, należy umieścić ją w żyznej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. Pelargonia to kwiat lubiący słoneczne stanowiska, idealnie sprawdzi się więc na południowych, mocno nasłonecznionych balkonach.

Pelargonię bluszczolistną najlepiej podlewać raz dziennie. Roślina ta musi otrzymywać duże ilości wody, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie zalać jej korzeni. Pelargonia stosunkowo dobrze znosi lekkie przesuszenie, które nie powinny wyrządzić jej większej krzywdy.

Pelargonia, której dostarcza się odpowiednie ilości wody i nawozu będzie wytwarzać duże ilości zieleni i kwiatów. Powinno unikać się bezpośredniego polewania rośliny, gdyż może przyczynić się to do pożółknięcia liści.

Jakie kwiaty na balkon – uprawa lobelii przylądkowej

Lobelia przylądkowa, znana także pod nazwą stroiczka to bardzo popularna i często uprawiana roślina balkonowa. Kwiat ten wywodzi się z Afryki Południowej.

kwiaty balkonowe

Roślina rośnie w gęstych kępach, tworząc kobierce, w których skład wchodzą wiotkie łodygi. Lobelia może osiągnąć wysokość około 20 centymetrów. Roślina ta charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i drobnymi liśćmi. Kwiaty lobelii mają najczęściej fioletowy lub niebieski kolor, spotyka się jednak również odmiany o białych, różowych, a nawet czerwonych kwiatach.

Najlepszym stanowiskiem dla stroiczka okaże się nasłoneczniony balkon, jednak roślina ta równie dobrze poradzi sobie także w półcieniu. Lobelia lubi niezbyt żyzne, przepuszczalne, próchnicze lub piaszczysto-gliniaste gleby. Roślina ta wymaga regularnego podlewania – jej podłoże musi być stale umiarkowanie wilgotne. W okresie kwitnienia lobelię należy systematycznie nawozić.

Fuksja – idealny pomysł na ozdobę balkonu

Fuksja, choć ostatnimi czasy nieco zapomniana, stanowi jedną z ciekawszych propozycji na ozdobę balkonu. Kwiaty balkonowe takie jak fuksja, dzięki swym niespotykanym i intrygującym kształtom sprawią, że każdy balkon zamieni się w magiczny i tajemniczy zakątek.

Fuksja to grupa roślin obejmująca około dwóch tysięcy gatunków. Fuksja wyróżnia się pięknymi kwiatami o zróżnicowanym wyglądzie. Kwiaty fuksji mogą być pojedyncze lub pełne, jednobarwne, dwubarwne, często spotyka się także warianty w wielu kolorach. Roślinę charakteryzuje intensywne kwitnienie. Ogromną zaletą rośliny jest to, że będzie cieszyć nasze oko począwszy od kwietnia aż do października!

Fuksja powinna być uprawiana w umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym miejscu. Roślina powinna zimować w pomieszczeniu. W czasie zimowania powinno się również znacznie zmniejszyć jej podlewanie, ograniczając zarówno jego częstotliwość, jak i obfitość. Zobacz więcej: https://www.slonecznedni.pl/kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-jakie-kupic/

Lawenda na balkonie – prosty sposób na piękny balkon

Lawenda to roślina doskonale przystosowana do balkonowych warunków – świetnie znosi działanie słońca i wiatru, a dodatkowo jest dostępna w różnych rozmiarach. Lawendę można sadzić zarówno w skrzynkach balkonowych, jak i większych, pojedynczych donicach.

Lawenda do prawidłowego kwitnienia i wzrostu potrzebuje wilgotnej gleby – jednocześnie należy pamiętać o tym, że liście rośliny zawsze muszą pozostawać suche. Przy podlewaniu i nawożeniu gleby należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego drenażu, tak by ewentualny nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Roślinę powinno nawozić się regularnie, ale niezbyt często – w zupełności wystarczy nawożenie jej raz na 2 tygodnie.

Lawenda lubi jasne i dość mocno nasłonecznione stanowiska. Dodatkowo lawenda musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza – zbyt ciasne umieszczanie roślin obok siebie może mieć negatywny wpływ na jej wzrost i kwitnienie.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie