Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Komarzyca – roślina odstraszająca komary

3 września 2020


Wieczór na tarasie w otoczeniu przyjaciół oraz rodziny to prawdziwa przyjemność. Przynajmniej do momentu, w którym komary stają się tak uciążliwe, że dalsze siedzenie przestaje być możliwe. Czy jest sposób na komary, który pozwoli na długie wieczorne rozmowy na tarasie?

Plektrantus koleusowaty – ratunek przed komarami

Niewiele osób zna roślinę o obco brzmiącej nazwie plektrantus koleusowaty. Dużo więcej osób kojarzy tę roślinę pod swojsko brzmiącą nazwą – komarzyca.

Komarzyca roślina jest u nas dosyć często spotykaną rośliną, a swoją popularność zawdzięcza właśnie umiejętnościom odstraszania komarów. Jest to roślina, która przywędrowała do nas z Australii i Ameryki Południowej.

Jest doceniana również ze względu na ciekawy kolor liści oraz karbowane zakończenie. Komarzyca ma ciemny środek liścia, który otoczony jest delikatną, jasną obwódka. Gałęzie rośliny osiągają 100 – 150 cm długości, dlatego bardzo chętnie trzymana jest w donicach wiszących bądź na parapetach, gdzie jej gałęzie swobodnie spływają po budynku.

W walce z komarami największe znaczenie mają właśnie liście. Charakterystyczny zapach odstrasza komary dzięki olejkom eterycznym, które wytwarza roślina. Kwiaty, które się pojawiają w pełni lata są przeważnie drobne i delikatne. Niebieskie bądź intensywnie purpurowe dzwonki są niewielkie, ale bardzo ciekawie wyglądają.

Odmiany komarzycy

Komarzyce cenione są nie tylko ze względu na swoje umiejętności odstraszania komarów, ale również z powodu pięknych, dekoracyjnych liści, które wyglądają bardzo ciekawie w połączeniu z roślinami kwitnącymi.

Dzięki swojej dużej popularności doczekała się wielu odmian, a z roku na rok pojawiają się kolejne. Variegata jest odmianą, która ma biało obrzeżone liście, Blue Spire ma niezwykle charakterystyczne, niebieskie kwiaty.

Bardzo atrakcyjnie wygląda również odmiana Green or Green o charakterystycznie wzniesionych pędach. Green Mountain mają liście trójbarwne. Biało- żółto- zielone i wyjątkowo intensywne wyglądają niezwykle ciekawie.

Jak widać odmian komarzycy jest niezwykle dużo i z każdym rokiem pojawiają się kolejne. Ich liście mają przeważnie bardzo żywe, intensywne kolory, dzięki czemu już stworzenie kompozycji z samych komarnic niezwykle ładnie wygląda na balkonach. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta jest zwisająca, więc by pokazać swą urodę w całej krasie musi mieć wystarczająco dużo miejsca. Liście leżące na tarasie nie będą wyglądały tak atrakcyjnie, jak te zwisające.

Jak dbać o komarzycę?

Komarzyca roślina mimo, iż jest rośliną wytrzymałą rzadko widywana jest w ogrodach. Jako roślina tropikalna źle znosi wiosenne przymrozki.

Bardziej niż w ogrodzie komarzyce sprawdzają się na tarasach, balkonach, jednym słowem wszędzie tam, gdzie lubimy wieczorem spędzać czas. Postawienie jej w pobliżu jest gwarancją spokoju i relaksu bez towarzystwa natrętnych owadów.

Komarzyca roślina lubi stanowiska pół cieniste. Źle czuje się na oknach południowych w pełnym słońcu. Lubi słońce rozproszone. Lepiej, gdy słońca jest za mało, niż za dużo.

Komarzyca nie jest wymagającą rośliną. Ziemia może być do kwiatów balkonowych. Warto jednak do doniczki włożyć keramzyt, gdyż nadmiar wody nie jest mile widziany. Komarzyca roślina nie ma również dużych wymagań jeżeli chodzi o ilość miejsca. Świetnie radzi sobie w donicach z innymi roślinami. W połączeniu z pelargoniami, czy surfiniami tworzy naprawdę piękne kompozycje kwiatowe, które zdobią balkony do późnej jesieni.

Komarzyca nie lubi nadmiaru wody, ale również nie może zostać przesuszona. Bardzo dobrze czuje się w doniczkach z podwójnym dnem, gdyż wtedy sama może regulować sobie ilość pobieranej wody.

Komarzyce są roślinami, które żyją 2 -3 lata. Ich zimowanie nie jest łatwe. Trzeba przyciąć pędy rośliny do 10 – 15 cm. Doniczki ustawiamy w widnym pomieszczeniu, trzeba jednak pamiętać, że temperatura nie może przekraczać 10 – 15 º C. Podlewanie trzeba mocno ograniczyć, nadal jednak należy uważać, by nie przesuszyć rośliny.

Komarzyca roślina dzięki swoim właściwościom odstraszania komarów, łatwej uprawie oraz ciekawemu wyglądowi zyskała bardzo dużą rzeszę wiernych zwolenników. Bardzo często zdobi nasze balkony oraz tarasy.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie