Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa domu – kolektory słoneczne

2 grudnia 2019

Każda osoba, która rozważa budowę domu będzie musiała podjąć szereg ważnych decyzji. Niektóre z nich będą dotyczyły podstawowych kwestii, takich jak na przykład wybór ogrzewania, rozkładu pomieszczeń albo rodzaju okien. Wiele osób coraz bardziej interesują kwestie energii odnawialnej i rozważa instalację systemów takich, jak kolektory słoneczne. Oprócz tego, czeka nas również szereg dylematów natury estetycznej – będziemy musieli rozważyć kolory ścian, czy też rodzaj mebli, na które się zdecydujemy.

Planowanie budowy domu z kolektorami słonecznymi

Istnieje wiele kluczowych kwestii, które należy brać pod uwagę podczas planowania budowy domu. Jedną z pierwszych będzie z pewnością konsultacja naszych planów z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to dokument, który określa ogólne zasady, których należy przestrzegać przy projektowaniu nowej nieruchomości. Może się na przykład okazać, że Plan Zagospodarowania narzuca bardzo restrykcyjne reguły w kwestii nachylenia dachu. Jeżeli będziemy wiedzieć to od samego początku, uda się nam zaoszczędzić na późniejszych zmianach projektu.

Następną kluczową kwestią z pewnością będzie ta dotycząca energii w naszym nowym domu. Z roku na rok pojawia się coraz więcej interesujących opcji, szczególnie jeżeli interesuje nas energia odnawialna. W takim wypadku z pewnością warto rozważyć rozwiązania takie, jak kolektory słoneczne. Wybór odpowiedniego systemu na pewno warto rozważyć na wczesnym etapie projektowania domu. Dobrym pomysłem będzie na pewno zasięgnięcie rady specjalistów, ponieważ istnieje wiele różnych systemów, przykładowo kolektory płaskie, próżniowo-rurowe czy skupiające.

Wybór instalacji i metod

Jeśli chodzi o metody ogrzewania, warto dowiedzieć się czy istnieją możliwości dofinansowania naszych planów. Istnieją różne programy dotacji, z których będzie można skorzystać w 2020 roku. Przepisy i plany pomocy czy też wysokość bezzwrotnych dotacji na panele mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, ale z pewnością jest to kwestia, którą warto zgłębić, ponieważ może się okazać, że cena naszej inwestycji stanie się bardziej przystępna.

Oczywistym jest, że do planowania budowy domu należy podejść ze spokojem i dobrze ją zaplanować. Jeżeli od samego początku jesteśmy zdecydowani na przykład na wykorzystanie energii odnawialnych i interesują nas kolektory słoneczne, będziemy mogli z łatwością dostosować palny naszego domu do tego systemu. Gdy wiemy już jaki projekt nas interesuje i wybraliśmy nasz idealny układ przestrzenny, warto skonsultować go z lokalnymi planami zagospodarowania. Dzięki temu unikniemy kosztów.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważone usługi wywozu kontenerów na gruz
Frezarka
zakrętarka

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakrętarka