Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Kruszywa a ciekawa aranżacja ogrodu

10 października 2022 Kruszywa


Dla wielu osób urządzenie ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem dobrać do niego nie tylko odpowiednie krzewy, drzewa i kwiaty, lecz również wytyczyć ścieżki oraz wiele innych utwardzonych powierzchni. Do tego celu doskonale nadają się kruszywa. Jakie wybrać, aby ogród pięknie i estetycznie się prezentował?

Kruszywa ich rola w ogrodzie

Obecnie kruszywa można spotkać w wielu ogrodach, zarówno tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych. I nic w tym dziwnego, gdyż ich rola w tych miejscach jest ogromna. Są one bardzo pomocne w walce z chwastami. Wysypanie kilku warstw żwiru czy tłucznia, w znaczny sposób utrudnia wzrastanie niechcianych chwastów. 

Co więcej, kruszywa ogrodowe pełnią funkcję ozdobną. Potrafią one sprawić, że każda przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. Doskonałym wyborem są kruszywa oferowane przez Jadar (https://jadar.pl/produkty/kruszywa-ogrodowe.html), które potrafią sprawić, że każdy ogród prezentuje się wyjątkowo. Są one bardzo funkcjonalne, a ponadto posiadają naturalny, pasujący do zieleni wygląd.

Jakie wybrać kruszywa do ogrodu?

Co prawda kruszywa bardzo często kojarzą się zbudownictwem, ale obecnie znajdują one także bardzo szerokie zastosowanie podczas aranżacji ogrodów. Doskonale sprawdzają się:

  • podczas przygotowywania podłoża pod założenie ogrodu
  • wyznaczania ścieżek
  • otaczania klombów
  • ogradzania terenu

Wybór kruszyw do zakładania oraz wykańczania przestrzeni ogrodowych jest ogromny. Pośród wielu z nich mona wymienić:

  • piasek
  • tłuczeń
  • żwir
  • grys
  • kliniec
  • pospółkę

Piasek jest doskonałym podłożem pod trawnik. Jego istotnym zadaniem jest stworzenie warstwy regulującej gospodarkę wodną podłoża. Na gliniastych glebach, w celu ich rozluźnienia stosuje się go po zmieszaniu z zastaną ziemią.

A jeśli chodzi o dekorację ogrodu, to do tego celu doskonale nadają się otaczaki -kruszywa o frakcji powyżej 63 mm. Charakteryzują się one tym, że posiadają zaokrąglony kształt, a to sprawia, że dodają niesamowitego uroku każdemu miejscu, w którym się znajdują. To wyjątkowe kruszywo bardzo atrakcyjnie prezentuje się wówczas, gdy zostanie wykorzystane jako wierzchnia warstwa ogrodowych ścieżek lub alejek. Sprawdza się ono doskonale także podczas układania skalniaków oraz wytyczania granicy klombów kwiatowych. Z jego pomocą można też w bardzo ciekawy sposób zaaranżować miejsce na grill.

Otoczaki prezentują się bardzo elegancko, ale trzeba zawsze pamiętać o tym, aby miejsca, w których mają się znajdować odpowiednio przygotować. Na ścieżkę ogrodową warto najpierw ułożyć kruszywo o większej frakcji, na przykład tłuczeń czy żwir, które to dobrze utwardzą powierzchnię, a dopiero później otoczaki czy grys, które to będą pełniły funkcję dekoracyjną. Jeśli kruszywa zostaną zastosowane w ogrodzie w przemyślany oraz ciekawy sposób, to wówczas potrafią uatrakcyjnić tę przestrzeń w wyjątkowy sposób.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie