slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom Wystrój

Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Każdy z nas chciałby być posiadaczem dużego mieszkania w bloku. Niestety często budżet, jaki można przeznaczyć na ten cel, nie pozwala na tak przestronne mieszkanie. W zdecydowanej większości niewielki metraż wpływa zawsze na wielkość kuchni. Jak urządzić małą kuchnię w bloku, tak aby była nie tylko ładna, ale tez przede wszystkim funkcjonalna?

Czy mała kuchnia to problem?

Na wstępie należy zastanowić się, czy mała kuchnia w bloku to problem? Dla osób nieznających tematu być może tak, lecz wystarczy tylko spojrzeć na to, jak obecnie budowane i projektowane są mieszkania, aby przekonać się, że jest to obecnie standard. W większości projektów kuchnia jest nieco mniejsza, aby większy stał się salon. Nie oznacza to jednak tego, że mała kuchnia w bloku jest całkowicie bezużyteczna i nic się z nią nie da zrobić. Dzięki określonym działaniom i urządzeniu jej we właściwy sposób można z nawet niewielkiej przestrzeni wyciągnąć wiele korzyści i wygody.

Wizualne powiększenie przestrzeni

Na samym początku podczas urządzania takiej niewielkiej kuchni, najlepiej zadbać o to, aby stała się ona nieco wizualnie większa. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim poprzez światło. Nawet jeśli w kuchni znajduje się duże okno, które odprowadza do wnętrza dużą ilość naturalnego światła, to, tak czy inaczej, pomyśleć trzeba o odpowiedniej ilości punktów świetlnych. nie tylko tych na suficie, lecz również tych nad blatem roboczym, czy też nad płytą grzewczą.
Kolejnym krokiem jest utrzymanie kuchni w odpowiednich barwach. Nie poleca się stosowania w przypadku małej kuchni żadnych ciemnych elementów, ponieważ będzie to negatywnie wpływało na jej wizualny odbiór. Poleca się nie tylko jasne podłogi, lecz również jasne płytki, czy też farby na ścianach. Tak, aby odbijały możliwie, jak najwięcej światła, dodatkowo rozświetlając pomieszczenie.

Praktyczne rozwiązania

Mała kuchnia to miejsce, w którym zupełnie nie sprawdzą się standardowe, używane w zwykłych kuchniach rozwiązania. Można co prawda wybrać do takiej kuchni przykładowo zwykłe i niczym się niewyróżniające szafki, lecz bardzo szybko okaże się, że więcej sprawiają kłopotu niż pożytku. Co zatem powinno się, zamiast nich wybrać? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że powinny to być szafki bez otwieranych drzwiczek, ponieważ takie drzwiczki znacznie zmniejszają przestrzeń w kuchni i są zwyczajnie niewygodne. Zdecydowanie lepiej skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w postaci żaluzji, czy też swego rodzaju rolet. Dodatkowo samo wnętrze szafki również nie powinno być standardowe. Bardzo mocno poleca się zastosowanie półek obrotowych, dzięki czemu będzie można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

A co z blatem kuchennym?

Jedną z najważniejszych rzeczy w każdej kuchni, nie tylko tej małej, jest obecny w niej blat kuchenny. To właśnie na nim stać będzie duża część sprzętu i akcesoriów używanych w kuchnie, a także realizowana będzie spora część przygotowania posiłków. Naturalnym działaniem każdego właściciela mieszkania z małą kuchnią jest sięganie po jak najmniejsze rzeczy, tak aby oszczędzić tyle przestrzeni, ile się tylko da. Jeśli jednak chodzi o blaty, to tu powinno się zastosować zupełnie odwrotną taktykę. W przypadku małej kuchni w bloku poleca się postawienie na blaty. Nie tylko powinno być ich jak najwięcej, lecz również powinny być nieco szersze, niż standardowe. Dlaczego tak powinno się zrobić? Ponieważ blaty to bezcenna w kuchni przestrzeń, na której nie tylko można wygodnie pracować, lecz przede wszystkim pod ścianą można przechowywać sprzęty i akcesoria używane do pracy w kuchni.

Kompromisy w małej kuchni

Na koniec warto zauważyć, że mała kuchnia to duże kompromisy. Nie da się w niej umieścić wszystkiego, co tylko chciałoby się mieć w kuchni. Koniecznie trzeba coś wybrać i podjąć często trudne decyzje. Powszechnie niezbędne staje się zrezygnowanie z czteropalnikowej płyty na rzecz jedynie dwupalnikowej. Konieczne zapewne okarze się wybranie standardowego, małego zlewu, a nie dużego dwukomorowego. Warto odpowiednio dobrać używane sprzęty, ponieważ ich odpowiednia ilość, a co najważniejsze typ, pozwoli wygodniej korzystać z tak małej kuchni.