Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania – najważniejsze kwestie

30 sierpnia 2020


Nie da się ukryć, że każdy chce mieć własne cztery ściany, aby móc żyć po swojemu w swojej przestrzeni. W dzisiejszym artykule podpowiem na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Kupno swojego lokum wiąże się z wieloma kosztami, więc jest to decyzja, którą trzeba podjąć bez pośpiechu zastanawiając się nad każdym, nawet najmniejszym szczegółem. Warto także zachować ostrożność i przemyśleć swoją decyzję.

Zakup pierwszego mieszkania

Kupienie mieszkania to nie jest proste zadanie. Na początku trzeba się zdecydować jaki rynek nas interesuje. Wyróżnić można na przykład rynek wtórny lub rynek pierwotny. Przed wydaniem dużej sumy pieniędzy warto zorientować się za co właściwie płacimy. Kiedy kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważne jest to, aby porównać kilka ofert pod względem finansowym oraz wizualnym. Oprócz tego, trzeba sprawdzić takie kwestie, jak: lokalizację, umowę, stan całego budynku, a także swój budżet. Najwięcej uwagi trzeba jednak poświęcić lokalizacji, ponieważ jest ona niesamowicie ważna. Kupując mieszkanie w centrum miasta będziemy mieć pewność, że wszędzie będzie blisko. Kluczowy jest także dojazd. Musi być on komfortowy. Ważne jest też to, aby blok zawierał parking.

Kupowanie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego musimy się upewnić, że deweloper posiada doświadczenie. Musi być to również osoba godna zaufania, która nas nie oszuka. Żeby dowiedzieć się czy dana osoba ma prawo do dysponowania budynkiem trzeba zajrzeć do księgi wieczystej. W ten sposób zyskamy pewność, że wszystko będzie w porządku. Kolejną kwestią jest sprawdzenie umowy. Powinniśmy ją bowiem przeczytać bardzo dokładnie i zwrócić uwagę na każdy szczegół. Jest to naprawdę ważne. W takiej umowie trzeba zwrócić uwagę na wszelkie terminy. W razie jakichkolwiek wątpliwości koniecznością będzie skontaktowanie się z prawnika i zapytanie go o zdanie. Budżet na mieszkanie odgrywa jednak najbardziej kluczową rolę. Istnieją bowiem dodatkowe koszty, takie jak na przykład: podatek, koszt wykończenia mieszkania oraz opłaty za sprawy notarialne. Takie koszty również trzeba wziąć pod uwagę.

Co sprawdzić w mieszkaniu przed zakupem?

Kiedy będziemy już na etapie odbierania mieszkania powinniśmy dokładnie się rozejrzeć. Właściciel musi wziąć ze sobą plan mieszkania oraz różne przybory, dzięki którym będzie można zmierzyć dane pomieszczenia i nie tylko. Przede wszystkim należy skontrolować: układ pomieszczeń, metraż, rozmieszczenie włączników, sprawność wentylacji, kąty oraz inne rzeczy. Wszystko powinno zgadzać się z tym co znajduje się w umowie. Jeśli okaże się, że coś zostało podane błędnie lepiej nie podpisywać takiej umowy. Może zdarzyć się tak, że w mieszkaniu będą znajdować się uszkodzenia o których nie było mowy w umowie. W takiej sytuacji należy opisać je ze wszystkimi szczegółami w aneksie do protokołu. Deweloper powinien jak najszybciej je usunąć. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego musimy kierować się innymi kategoriami. Cena i lokalizacja jest tutaj kluczowa.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Kiedy kupujący inwestuje w mieszkanie z rynku wtórnego musi sprawdzić wiele rzeczy. Przede wszystkim należy zorientować się czy sprzedający posiada akt własności lokalu oraz czy ktoś dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania lokalu. Jest to naprawdę niesamowicie ważne. Aby uzyskać takie informacje trzeba przede wszystkim przejrzeć księgi wieczyste. Ważne jest również to, aby sprawdzić czy w danym lokalu nikt nie mieszka. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym trzeba liczyć się z tym, że w takim lokum może być więcej usterek. Warto zwrócić uwagę na te kwestie. Oprócz tego, należy sprawdzić czy klatka schodowa jest zadbana, a także rozejrzeć się po okolicy. Przed zakupem warto obejrzeć mieszkanie i sprawdzić czy nie jest ono uszkodzone. Jeśli okaże się, że wszystko nam się podoba, jak najbardziej można podpisać umowę i cieszyć się własnym lokum.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie