slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

firanka
Dom

Na co zwrócić uwagę wybierając firany?

Firany to właściwie nieodłączna część dekoracji okien. Decydujemy się na nie, bowiem ciekawie prezentują się pod względem wizualnym. Ich wybór jednak nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku tekstylnym znaleźć możemy wiele różnych firanek, które różnią się od siebie wyglądem i ceną. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając firany? Jaki materiał wydaje się być najbardziej korzystny? Jakie firany wybrać- te na metry czy gotowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jakim miejscu zawiśnie firana?

Niezależnie od tego czy jest to firanka tiulowa, czy wykonana z innego materiału- w każdym przypadku powinniśmy zastanowić się nad tym, w jakim miejscu będzie wisiała. Ważne jest nie tylko pomieszczenie, ale także wskazanie funkcji. Zupełnie inne będą miały firanki dla dzieci, a jeszcze inne te, które przeznaczone są do kuchni. Przykładowo decydując się na firankę tiulową półprzejrzystą i elegancką- najbardziej rozsądnym wyborem jest salon. Najnowocześniejsze wnętrza wymagają lekkich i prostych firanek. Jeśli chodzi o pokój dziecięcy- rodzice wybierają krótkie firanki tiulowe o różnych kolorach i z ciekawymi motywami bajkowymi.

Firany- z jakiego materiału?

Skoro wiemy już, jakie zastosowanie będzie miała firana, warto chwilę zastanowić się nad tym, z czego zostanie wykonana. Do wyboru mamy woal, tiul, żakard, organtynę. Ten pierwszy materiał często nazywany jest subtelną mgiełką, bowiem tkanina ta charakteryzuje się delikatnością i miękkością. Bardzo ładnie przepuszcza światło, a dodatkowo gwarantuje intymność we wnętrzu. Firanka tiulowa natomiast wyróżnia się ponadprzeciętną przejrzystością. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie w przypadku ciemnych pomieszczeń. Najczęściej mają splot o różnej gęstości i stosunkowo łatwo łapią kurz. Firanka tiulowa powinna być regularnie prana, jeśli zależy nam na utrzymaniu jej w czystości.

Firany na metry czy gotowe- jakie wybrać?

W tym przypadku trudno jest wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W praktyce oba te rozwiązania mają zalety, jak i wady. W przypadku okien o standardowych wymiarach możemy pozwolić sobie na firanki tiulowe gotowe. Jeśli jednak posiadamy okno, które wyróżnia się spośród pozostałych, a dodatkowo charakteryzuje się nietypowymi wymiarami, wówczas rozsądne mogą okazać się firany na metry. Co godne podkreślenia- nie musimy bać się pomiarów, bowiem nie jest to trudny proces.