Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Nowoczesne kuchnie w stylu skandynawskim

5 września 2020


Jednym z największych hitów stylów aranżacyjnych ostatnich lat, jest styl skandynawski. Co prawda głównie spotyka się go w salonie i w pokoju wypoczynkowym, lecz coraz częściej obecny jest także w kuchni. Czym konkretnie charakteryzują się kuchnie w stylu skandynawskim oraz rzecz jasna, jak taką kuchnię samodzielnie urządzić?

Najważniejsze cechy kuchni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski stawia przede wszystkim na prostotę i naturalne materiały. Z tego powodu, jeśli chce się urządzić kuchnie w takim właśnie stylu, koniecznie trzeba brać pod uwagę to, że dominować w nie będzie minimalizm, biel, a także duża ilość drewna. Jeśli więc komuś takie połączenie i takie materiały nie odpowiadają, być może lepiej będzie jeszcze zanim rozpocznie się remont poszukać czegoś innego.
Jeśli jednak dla kogoś takie właśnie cechy są pożądane w kuchni, ale też i ogólnie mówiąc w posiadanej przestrzeni życiowej, w stylu skandynawskim będzie czuł się jak ryba w wodzie. Jak jednak konkretnie urządzić taką przestrzeń jak kuchnia w stylu skandynawskim?

Odpowiednie oświetlenie

Wiele osób zaczyna remont kuchni pod kątem aranżacji skandynawskiej od szukania odpowiednich szafek i akcesoriów. Jest to błąd, ponieważ nie na tym opiera się cała kuchnia skandynawska. Kluczem w jej przypadku jest odpowiednie oświetlenie. Nie jednak byle jakie świetlenie, lecz przede wszystkim to naturalne. Z tego powodu kluczowe jest w przypadku takiej kuchni, aby możliwie jak najbardziej odsłonić okna, najlepiej usuwając z nich w ogóle zasłony i firany, tak aby światło słoneczne bez żadnych przeszkód mogło do wnętrza kuchni wpadać.
Nie samym słońcem jednak człowiek życie, dlatego też również i w takiej kuchni oczywiście musi znaleźć się oświetlenie sztuczne. Powinno ono być realizowane przede wszystkim z centralnego punktu świetlnego w postaci dużej wiszącej lampy. Bardzo ważne jest to, aby jej budowa oparta była na metalu, szkle lub drewnie. Dodatkowo poleca się umieścić na ścianach kilka punktów świetlnych, tak aby również po zmroku kuchnia była maksymalnie rozświetlona.

Jakie kolory i materiały powinny być obecne w kuchni skandynawskiej?

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, urządzając taką kuchnię, to jaka kolorystyka i jakiego rodzaju materiały mogą być tu użyte. Jak już wcześniej było wspominane, kuchnia skandynawska to miejsce, gdzie dominują jasne kolory i naturalne materiały. Jak to jednak wygląda w szczegółach?
Skandynawska kuchnia to biel, beż i ewentualnie odcienie tych kolorów. Jeśli chodzi u użyte materiały, to oczywiście najlepiej prezentuje się tu drewno, które powinno być obecne nie tylko na podłodze i meblach, lecz również na licznych dekoracjach i elementach ozdobnych. w przypadku dodatków bardzo popularne i wskazane są takie materiały jak wiklina, bawełna i len.

Ciekawe rozwiązania aranżacyjne

Myli się jednak ten, kto sądzi, że styl skandynawski oparty jest w całości na minimalistycznych i hermetycznych dekoracjach. Nic podobnego, ponieważ to właśnie ten styl, szczególnie w kuchni, ma na wyposażeniu naprawdę świetne możliwości dekoracji. Doskonałym tego przykładem są płytki ceramiczne typu metro. Są to proste, prostokątne, niewielkie białe płytki, które oddzielone są od siebie najczęściej czarną fugą. Całość od razu przywodzi na myśl przestrzenie publiczne metra. Dlaczego warto mieć takie płytki w skandynawskiej kuchni? Ponieważ świetnie przełamują one minimalizm i prostotę, prowadząc do pomieszczenia nieco chaosu i zamieszania.

A co z dodatkami w kuchni skandynawskiej?

Każda aranżacja opiera się na dwóch elementach. Wyposażeniu podstawowym i dodatkach. W przypadku stylu skandynawskiej jest tak samo. Jeśli chodzi o dodatki do kuchni w takim stylu, najlepiej postawić na mosiądz, który genialnie komponuje się z obecną w kuchnie bielą, drewnem i prostotą. Gdzie można zatem umieścić mosiądz? Przede wszystkim powinna być z niego wykonana oświetleniowa lama wisząca, ale oprócz niej ozdobne talerze, dzbanki, misy, czy też nawet różnego rodzaju przybory kuchenne.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie