slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Budownictwo Dom

Nowoczesny dom

Własny dom można urządzić w dowolnym stylu, zgodnym ze swoimi oczekiwaniami i ulubionymi cechami charakterystycznymi. Ale nie można zapominać też o tym, że każdy dom powinien być jak najbardziej ekonomiczny, ergonomiczny i energooszczędny. Każdy może taki dom posiadać, wystarczy zainstalować w nim kilka nowoczesnych instalacji.

Panele fotowoltaiczne

Jedną z najciekawszych propozycji w tym temacie, są panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika to obecnie jeden z najbardziej popularnych trendów w budownictwie, coraz więcej osób decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Celem tych paneli jest pobieranie energii słonecznej, czyli odnawialnego źródła ciepła i zamienianie jej na energię elektryczną. To ogromna oszczędność w domu, bo znacznie obniża się rachunki za prąd a nawet całkowicie się je niweluje. Jest to więc bardzo opłacalna inwestycja, która zwraca się już po kilku latach.

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne

Ciekawą propozycją związaną z panelami fotowoltaicznymi jest także i to, że na taką inwestycję można uzyskać dofinansowanie od miasta, województwa a także od Unii Europejskiej. Dofinansowanie to może opiewać na różne kwoty, w zależności od aktualnej oferty. Zwykle największe dofinansowanie oferuje miasto, jeśli wygra dobry przetarg na tego rodzaju dofinansowania. Wtedy dofinansowanie to może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, co jest dużą pomocą przy realizacji inwestycji. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, dostarczyć wymagane dokumenty i czekać na potwierdzenie przyznania dotacji.

Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych, to zwykle montuje się je na dachu budynku mieszkalnego, na garażu, balkonie ale istnieje także możliwość zamontowania ich na podwórku. Ważną kwestią jest jednak odpowiednie nachylenie paneli do słońca, tak by czerpały z niego jak najwięcej energii. W tym celu najbardziej do tego nadają się skośne dachy, które mają odpowiedni kąt nachylenia. Jeśli zaś panele mają zostać postawione bezpośrednio na ziemi, wtedy teren ten musi być jak najbardziej odsłonięty, nie mogą go przesłaniać żadne drzewa ani krzewy ani też wysokie budynki. W takim wypadku panele fotowoltaiczne będą musiały mieć specjalne stojaki, dzięki którym uzyska się odpowiedni kąt ich nachylenia.

Panele fotowoltaiczne można zamontować w każdym gospodarstwie domowym i nie tylko. Wystarczy umówić wizytę konsultanta, który zrobi na miejscu wyliczenia i poda dokładną ilość paneli, które konieczne będą do danej powierzchni użytkowej budynku.