slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom Wystrój

Nowoczesny przedpokój – projekt i aranżacja

Przedpokój to szczególne miejsce w każdym mieszkaniu. Z jednej strony jest zupełnie pomijane i nikt nie zaprząta sobie głowy jego aranżacją i odpowiednim urządzeniem, a z drugiej strony każda odwiedzająca dane mieszkanie osoba zobaczy przedpokój w całości. Jest to więc wizytówka mieszkania, o którą nikt tak naprawdę nie dba. Jest to ogromny błąd, dlatego też każdy posiadacz mieszkania powinien zadbać o swój przedpokój i odpowiednio go urządzić. Najlepiej w stylu nowoczesnym.

Jaki jest przedpokój?

Bez względu na to, z którego roku posiada się mieszkanie, czy też, w jakim znajduje się ono mieście w Polsce, zawsze przedpokój jest mniej więcej taki sam. Jest to wąska, ciemna i niewielka przestrzeń, która służy właściwie tylko do tego, aby przejść przez nią do dalszych pomieszczeń.
Co zatem jest najważniejsze w przypadku każdego przedpokoju? Jakie są sprawy uniwersalne, których powinien trzymać się każdy posiadacz mieszkania? Przede wszystkim pamiętać w taki wypadku trzeba o tym, że pod żadnym pozorem przedpokój nie może być miejscem składowania niepotrzebnych rzeczy, jak to często jest robione. Z uwagi na małą ilość miejsca, a także charakter tego miejsca, które stanowi miejsce komunikacyjne i wejście do mieszkania, musi to być przestrzeń, w której znajdzie się minimalna, jedynie najpotrzebniejsza ilość rzeczy. Do takich niezbędnych elementów zaliczyć można wieszak, lustro i wycieraczkę. Można także przedpokój uzupełnić o szafkę na buty i ewentualnie szafę na ubrania, jeśli istnieje dostatecznie duża ilość przestrzeni.

Kolory nowoczesnego przedpokoju

Jeśli jednak chcemy osiągnąć w tym pomieszczeniu coś więcej, niż tylko aranżacyjne minimum, warto sięgnąć po styl nowoczesnego przedpokoju. Co trzeba zrobić, aby mieć nowoczesny przedpokój? Przede wszystkim zadbać o jego kolorystykę. Powszechnie się uważa, że kolory w takim pomieszczeniu jak przedpokój powinny być jasne, aby wizualnie je powiększyć. Najczęściej tak, lecz nowoczesne przedpokoje umożliwiają stosowanie również ciemniejszych barw, w tym brązów, grafitów, a nawet czerni. Dlaczego jednak warto to zrobić? Ponieważ ciemne kolory świetnie korygują niedoskonałości pomieszczenia. Przykładowo długi korytarz posiadający bardzo długie ściany, rewelacyjnie wizualnie się skróci, jeśli pokryje się je ciemniejszym kolorem. Ciemne kolory mogą być także praktyczne. Bardzo dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie wieszane będą kurtki lub stawiane buty. Kolor biały w takim przypadku bardzo szybko pokryje się brudem i będzie nadawał się do odmalowania. Innego typu problemem tych pomieszczeń jest ich bardzo wysoki sufit, co w połączeniu z dużą długością powoduje powstanie aranżacyjnego potworka. Można ten problem rozwiązać przy pomocy farby. Wystarczy tylko ściany do mniej więcej 1/3 pomalować kolorem innym niż biały, a powyżej do samego sufitu pozostawić czystą biel. Zauważalnie poprawi to odbiór przedpokoju.

Jaka podłoga w nowoczesnym przedpokoju?

Aranżacja nowoczesnego przedpokoju ma tę zaletę, że można na podłodze zastosować właściwie każdy dostępny na rynku materiał. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłogę pokryć drewnem, gresem, panelami, czy też płytkami ceramicznymi. To o czym warto pamiętać, to aby nie dzielić przedpokoju na strefy przy pomocy podłogi. Powinna ona być położona jednolicie na całej jego powierzchni. A czy są jakieś materiały, których się nie mnie poleca do tego pomieszczenia? Jak się okazuje tak. Nowoczesny przedpokój powinien być wolny od wykładziny dywanowej oraz od szkliwionych płytek.

A co z wyposażeniem?

Z racji tego, że przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego się wchodzi po wejściu do mieszkania, siłą rzeczy muszą się w nim znajdować meble umożliwiające przechowywanie odzieży. Oprócz standardowego minimum, czyli szafki na buty oraz wieszaka na kurtki, dobrze jest wybrać również, oczywiście w miarę posiadanego miejsca, szafę na większą ilość ubrań. W przypadku nowoczesnych mebli do przedpokoju pamiętać przede wszystkim trzeba, że muszą się one charakteryzować maksymalną prostotą i być pozbawione całkowicie estetycznych dodatków. Powinny być także wykonane w prostych, geometrycznych formach.