Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Odnawialne źródła energii

13 stycznia 2020

Zmiany klimatu są coraz bardziej dostrzegalne, a według naukowców następuje szybkie jego ocieplenie. Lodowce się topią, podnosi się poziom oceanów i mórz, coraz częściej występują susze.

Przyszłość ludzkości stoi pod znakiem zapytania, a do rozwoju gospodarki zawsze potrzebna jest energia. Jej źródła od wielu lat to złoża kopalne, które są zaliczane do nieodnawialnych źródeł energii. Nie dość, że ich złoża się cały czas kurczą to wpływają negatywnie na klimat. To przyśpiesza efekt cieplarniany na ziemi.

Jak uratować naszą planetę?

Dlatego też zdaniem naukowców – ludzkość powinna zwrócić się w stronę odnawialnych źródeł energii. Odnawialne źródła energii to energia uzyskana ze słońca, wiatru, wody, prądów morskich, czy uranu. Ich zasób odnawia się w krótkim czasie, nie wpływają one także na zmiany klimatu. To przyszłość i jedyna jak do tej pory szansa na polepszenie sytuacji. Niestety odnawialne źródła energii to nadal mały ułamek w całość źródeł energii na świecie.

Wszystko uzależnione jest od środków finansowych, kraje bogate już od dawna dostrzegły pozytywne korzyści płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Na początku są spore koszty instalacji, ale inwestycja szybko się zwraca. Komisja Europejska uruchomiła specjalne programy, które mają na celu wspieranie finansowe krajów we wprowadzaniu nowych rozwiązań.

Dotacje na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Wszystko to ma na celu ochronę klimatu, wsparcie finansowe ma dać impuls do zmian. Dlatego też wspiera wymianę starych węglowych pieców w domu, zakładanie paneli fotowoltaicznych czy wiatraków generujących prąd. W Niemczech, Holandii, czy krajach Skandynawskich można z łatwością dostrzec ogromne wiatraki, jednak nie w każdym miejscu powinno się je budować. Bywają one dosyć głośne, dlatego też nie są one zalecane blisko domów mieszkalnych. Znacznie lepsze są paneli fotowoltaiczne, które znajdują się na dachu domu jednorodzinnego i zupełnie nie przeszkadzają podczas produkowania energii.

W czasie spalania ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kopalnego, skutkiem ubocznym są gazy: dwutlenek siarki, tlenki węgla i azotu, pyły i popioły. Stwarzają one potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także zdrowia ludzkiego.

Wdychanie może przyczynić się do problemów z oddychaniem, a nawet wywoływać nowotwory. Dlatego też tak ważna jest inwestycja w odnawialne źródła energii, to przyszłość ludzkości i jedyny, jak do tej pory ratunek dla ochrony środowiska. Wszelkie zmiany powinny być wspierane przez rządy państw, różne instytucje, trzeba przede wszystkim edukować ludzi.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważone usługi wywozu kontenerów na gruz
Frezarka
zakrętarka

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakrętarka