slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Ogród zimowy przylegający do ściany
Dom

Ogród zimowy przylegający do ściany, czy wolnostojący?

Sposobów na stworzenie atrakcyjnego ogrodu zimowego jest wiele. Do jednych przemawia wolnostojąca, np. heksagonalna konstrukcja usadowiona w zacisznym miejscu na naszej posesji, najlepiej w otoczeniu drzew. Inni od razu zakochują się w idei ogrodu zimowego przylegającego do ścian domu, który wygląda tak, jakby stanowił wręcz integralną część z salonem. Dziś zajmiemy się właśnie tą drugą opcją. Ogrody zimowe, które przylegają do ściany, buduje się nieco taniej (w większość przypadków) niż ogrody zimowe i potrafią być finalnie widowiskowe.

Dlaczego ogród zimowy przyścienny jest lepszą opcją od ogrodu zimowego wolnostojącego?

Tak naprawdę trudno powiedzieć, że jest to obiektywnie lepsza opcja. Jednak w niektórych sytuacjach zalety ogrodu zimowego dościennego przebijają na głowę konstrukcje wolnostojące. 

Możliwość podłączenia do użytkowania ogrodu zimowego wprost z domu

Największą zaletą ogrodu zimowego, który bezpośrednio sąsiaduje ze ścianami naszego domu jest możliwość korzystania z wnętrz oszklonych powierzchni bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to istotne szczególnie późną jesienią, gdy nie jest już tak przyjemnie ciepło podczas poranka, a jednak nadal na tyle słonecznie, że chciałoby się wprost z łóżka dotrzeć w szlafroku z filiżanką parującej kawy dotrzeć do takiego ogrodu zimowego. 

Idealne rozwiązanie, gdy brakuje miejsca w ogrodzie na autonomiczną konstrukcję

Dla niektórych wybranie właśnie tej opcji jest koniecznością, gdy miejsca w ogrodzie jest niewiele i na pewno nie da się wygospodarować odpowiednio wiele przestrzeni do zaprojektowania ładnego ogrodu zimowego wolnostojącego i zadbanie o to, aby miał odpowiednią oprawę (ogrody zimowe siłą wciśnięte między garaż a wiatę śmietnikową nie wyglądają dobrze, wszyscy o tym wiemy). 

Otworzenie wnętrz domu na światło słoneczne

Czasami też dobudowanie ogrodu zimowego do domu jest zbawienną dla zdrowia i życia decyzją. Dzieje się tak wtedy, gdy prace obejmują wybicie większych otworów w ścianie i otworzenie przestrzeni domowej na światło słoneczne. W mieszkaniu robi się przytulniej, jaśniej i bardziej radośnie, a domownicy na tym korzystają. Korzystają na tym nawet domowe zwierzęta. Lepiej się żyje, gdy nie skazujemy się na nadmierne i długotrwałe zaciemnienie. 

Możliwość pozyskania w sposób pasywny energii cieplnej

Ogród zimowy grzeje nie tylko nasze serca i daje niesamowity komfort wylegiwania się na leżaku wśród roślin pod niemal gołym niebem nawet w czasie zimy, ale też grzeje nas w sensie dosłownym. Dobudówka z ogrodu zimowego może stanowić swoisty bufor cieplny, ochraniający przed zbyt szybkim wychładzaniem mieszkania lub domu w czasie, gdy wieje i mrozi. Taka otoczka może też wspierać system ogrzewania w domu, gdy zimą pojawia się słońce. Energia słoneczna nie przebija się przez mury czy drewno elewacyjne tak jak przez szkło, czy poliwęglan, z którego zbudowane są ogrody zimowe (więcej o konstrukcji tego typu przybytków przeczytasz tutaj: https://conflo.pl/ogrody-zimowe).

Podsumowanie

Jak widać, zalet ogrodu zimowego przylegającego do bryły budynku jest sporo. Warto jednak skonsultować się ze specjalistami lub architektem krajobrazu, którzy mogą pomóc dobrać najlepsze ogrody zimowe – takie, które są zgodne z naszymi potrzebami i możliwościami.