Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Ogród zimowy przylegający do ściany, czy wolnostojący?

9 lipca 2023 Ogród zimowy przylegający do ściany


Sposobów na stworzenie atrakcyjnego ogrodu zimowego jest wiele. Do jednych przemawia wolnostojąca, np. heksagonalna konstrukcja usadowiona w zacisznym miejscu na naszej posesji, najlepiej w otoczeniu drzew. Inni od razu zakochują się w idei ogrodu zimowego przylegającego do ścian domu, który wygląda tak, jakby stanowił wręcz integralną część z salonem. Dziś zajmiemy się właśnie tą drugą opcją. Ogrody zimowe, które przylegają do ściany, buduje się nieco taniej (w większość przypadków) niż ogrody zimowe i potrafią być finalnie widowiskowe.

Dlaczego ogród zimowy przyścienny jest lepszą opcją od ogrodu zimowego wolnostojącego?

Tak naprawdę trudno powiedzieć, że jest to obiektywnie lepsza opcja. Jednak w niektórych sytuacjach zalety ogrodu zimowego dościennego przebijają na głowę konstrukcje wolnostojące. 

Możliwość podłączenia do użytkowania ogrodu zimowego wprost z domu

Największą zaletą ogrodu zimowego, który bezpośrednio sąsiaduje ze ścianami naszego domu jest możliwość korzystania z wnętrz oszklonych powierzchni bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to istotne szczególnie późną jesienią, gdy nie jest już tak przyjemnie ciepło podczas poranka, a jednak nadal na tyle słonecznie, że chciałoby się wprost z łóżka dotrzeć w szlafroku z filiżanką parującej kawy dotrzeć do takiego ogrodu zimowego. 

Idealne rozwiązanie, gdy brakuje miejsca w ogrodzie na autonomiczną konstrukcję

Dla niektórych wybranie właśnie tej opcji jest koniecznością, gdy miejsca w ogrodzie jest niewiele i na pewno nie da się wygospodarować odpowiednio wiele przestrzeni do zaprojektowania ładnego ogrodu zimowego wolnostojącego i zadbanie o to, aby miał odpowiednią oprawę (ogrody zimowe siłą wciśnięte między garaż a wiatę śmietnikową nie wyglądają dobrze, wszyscy o tym wiemy). 

Otworzenie wnętrz domu na światło słoneczne

Czasami też dobudowanie ogrodu zimowego do domu jest zbawienną dla zdrowia i życia decyzją. Dzieje się tak wtedy, gdy prace obejmują wybicie większych otworów w ścianie i otworzenie przestrzeni domowej na światło słoneczne. W mieszkaniu robi się przytulniej, jaśniej i bardziej radośnie, a domownicy na tym korzystają. Korzystają na tym nawet domowe zwierzęta. Lepiej się żyje, gdy nie skazujemy się na nadmierne i długotrwałe zaciemnienie. 

Możliwość pozyskania w sposób pasywny energii cieplnej

Ogród zimowy grzeje nie tylko nasze serca i daje niesamowity komfort wylegiwania się na leżaku wśród roślin pod niemal gołym niebem nawet w czasie zimy, ale też grzeje nas w sensie dosłownym. Dobudówka z ogrodu zimowego może stanowić swoisty bufor cieplny, ochraniający przed zbyt szybkim wychładzaniem mieszkania lub domu w czasie, gdy wieje i mrozi. Taka otoczka może też wspierać system ogrzewania w domu, gdy zimą pojawia się słońce. Energia słoneczna nie przebija się przez mury czy drewno elewacyjne tak jak przez szkło, czy poliwęglan, z którego zbudowane są ogrody zimowe (więcej o konstrukcji tego typu przybytków przeczytasz tutaj: https://conflo.pl/ogrody-zimowe).

Podsumowanie

Jak widać, zalet ogrodu zimowego przylegającego do bryły budynku jest sporo. Warto jednak skonsultować się ze specjalistami lub architektem krajobrazu, którzy mogą pomóc dobrać najlepsze ogrody zimowe – takie, które są zgodne z naszymi potrzebami i możliwościami.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie