slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Oświetlenie salonu
Dom

Oświetlenie salonu – na co zwrócić uwagę

Aranżacja wnętrza, które łączy w sobie wiele funkcji, może stanowić pewien kłopot. W jaki bowiem sposób można wyodrębnić przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku z tej, która stanowi reprezentacyjną część pomieszczenia, a wypoczynkową oddzielić od kącika czytelniczego? Wszystko to staje się możliwe za sprawą zastosowanych w aranżacji materiałów wykończeniowych oraz dodatków. Niebagatelną rolę odgrywa też oświetlenie. Nie tylko wyraźnie zaznacza każdą z tych stref i określa pomiędzy nimi granice, ale stwarza też odmienne i idealne do użytkowania każdej z nich warunki.

Oświetlenie całego salonu trudno we współczesnych wnętrzach ograniczyć do jednej tylko oprawy. Funkcjonalna przestrzeń wymaga zastosowania kilku lamp odmiennych pod wieloma względami, z których każda zostanie przypisana do konkretnego miejsca i dostosowana do pełnionej przez to miejsce funkcji. W aranżacji nie powinno również zabraknąć oświetlenia centralnego, czyli takiego, które wypełni całą przestrzeń światłem rozproszonym i będzie stanowić tło dla innych typów oświetlenia. 

Przestrzeń jadalni

Jadalnia jest miejscem, w którym spożywamy posiłki z rodziną, wspólnie biesiadujemy z przyjaciółmi i spędzamy czas na długich rozmowach przy stole. Ze względu na jego charakter ważna jest wytworzona w tym miejscu atmosfera. Zamontowana nad stołem lampa wisząca ma zadanie budować przyjemny klimat podczas posiłku, a oświetlając blat stołu, wydobywać piękne i wyraziste barwy serwowany potraw. Zazwyczaj wiesza się ją na wysokości około 70 – 80 cm nad blatem, dbając o to, by emitowane światło nie oślepiało siedzących przy stole, ale skierowane w dół dobrze oświetlało jego powierzchnię. Forma lampy zależy od wielkości i kształtu stołu. Nierzadko jest to oprawa z kilkoma źródłami światła, ale zdarzają się też bardziej wyszukane albo wręcz przeciwnie, niezwykle minimalistyczne oprawy jak lampa Laria oraz lampa Bertone Pandant od https://azzardo.com.pl.

Miejsce do wypoczynku

Ważną część każdego salonu stanowi przestrzeń wypoczynkowa. Jest to miejsce, w którym, oddając się wspólnie relaksowi, popołudniami spotykają się wszyscy domownicy, a także zaproszeni do domu goście. Niezwykle ważne jest zapewnienie w nim komfortu oraz utrzymanie klimatycznego nastroju. Tu oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę. Lampa emitująca światło o ciepłej barwie i odpowiednim natężeniu nie tylko buduje odpowiedni nastrój, ale wpływa też na użytkowników rozluźniająco i relaksująco. 

W strefie wypoczynkowej mogą znaleźć zastosowanie różne oprawy. Nierzadko jest to zwracająca uwagę swoim designem lampa wisząca, choć równie dobrze sprawdzą się też zamontowane na ścianie kinkiety albo lampa stojąca. Wiele zależy od układu samego wnętrza oraz oczekiwań użytkowników. Nie ulega wątpliwości, że warto pamiętać o takiej oprawie, bo jej rola dla zapewnienia funkcjonalności tej strefy jest bardzo istotna.

Inne strefy w salonie

W zależności od oczekiwań i potrzeb użytkowników, w salonie mogą znaleźć się również inne strefy funkcjonalne, jak chociażby wydzielona przestrzeń do pracy albo kącik czytelniczy. Każdej z tych stref warto przypisać osobne oświetlenie, pamiętając o odpowiednim natężeniu oraz barwie świata, które będą wynikać z funkcji tego miejsca. Dodatkowym atutem, na który mogą liczyć współcześni konsumenci, jest możliwość sterowania światłem poprzez jego ściemnianie albo zmianę koloru. Te funkcjonalności nabierają znaczenia zwłaszcza w miejscach przeznaczonych do wypoczynku oraz przestrzeniach o charakterze dekoracyjnym.