slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom

Panele podłogowe – jakie wybrać?

Panele podłogowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów, które stosuje się na podłogi. W sprzedaży można znaleźć bardzo wiele modeli tego rodzaju materiałów, dlatego warto zastanowić się, jakie będą najlepiej pasowały do naszego wnętrza. Powinny być one w bardzo dobry sposób dopasowane do ścian pomieszczeń, ale także do mebli, które się w nich znajdują. Dlatego istotnym pytaniem jest: panele podłogowe jakie wybrać?

Klasa użyteczności

Podczas wyboru odpowiednich paneli podłogowych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich klasę użyteczność. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ ma wpływ na sposoby użytkowania danego materiału. Klasa użyteczności paneli podłogowych mówi nam, w jakich budynkach najlepiej sprawdzą się wybrane przez nas panele, a także jak intensywnie powinno się je użytkować, aby się nie niszczyły. Jest to jeden z najbardziej istotnych czynników podczas wyboru paneli, ponieważ w znaczącym stopniu wpływa na jego cenę. Cyfrą 2 oznaczone są panele przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych, a cyfrą 3 do wszelkiego rodzaju lokali użyteczności publicznej, w których jest większy ruch ludzi. Warto wybierać je zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Klasa ścieralności

Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru paneli podłogowych jest klasa ich ścieralności. Im wyższą klasę ścieralności ma tego rodzaju produkt, tym jest bardziej trwały. Warto wybierać wytrzymałe panele podłogowe, ponieważ pozostaną one przez dłuższy czas w swojej pierwotnej postaci, a także nie będą się tak mocno niszczyły jak panele gorszej jakości. Obecnie w sprzedaży można znaleźć produkty w pięciu klasach ścieralności. Warto je wybrać zgodnie z przeznaczeniem, a także ze swoimi indywidualnymi preferencjami. Dzięki temu będzie je można w fantastyczny sposób użytkować przez wiele lat.

Grubość paneli

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju paneli do swojego domu czy mieszkania warto także zwrócić uwagę na ich grubość. Jest to bardzo istotny aspekt, który ma bardzo duże znaczenie podczas użytkowania konkretnego modelu paneli. W sprzedaży najczęściej można znaleźć produkty o grubości wynoszącej osiem milimetrów. Jednak w ogólnym asortymencie sklepów można również znaleźć wyroby, których grubość waha się od sześciu do nawet piętnastu milimetrów. Warto wybierać grubsze modele paneli, ponieważ charakteryzują się one wyższą stabilnością. Są one także bardziej odporne na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, dzięki czemu będą cieszyły oko nawet przez wiele lat w niezmienionej postaci. Jednak grubsze panele są droższe, co sprawia, że cały remont wyniesie więcej. Dlatego warto wybrać grubość paneli zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi.

System montażu paneli

Podczas wyboru paneli podłogowych bardzo istotny jest także system ich montażu. Niektóre rodzaje paneli układa się dużo prościej niż inne, dlatego jest to istotne podczas ich wyboru. Obecnie w sprzedaży najbardziej popularne są rodzaje paneli, które układa się na zatrzask. Jest to bardzo proste rozwiązanie, z którym bez problemu poradzi sobie wiele osób. Do tego rodzaju montażu nie jest wymagany żaden klej, co jest tego dodatkową zaletą. Natomiast panele klejone stanowią dużo lepszą izolację akustyczną. Dlatego warto je wybierać w przypadku posiadania problemów z dźwiękiem w domu czy mieszkaniu.

Kolorystyka paneli

Bardzo istotnym aspektem wyboru paneli podłogowych jest także ich kolorystyka. Powinna być ona w odpowiedni sposób dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia, które znajdują się w danym wnętrzu lub będą w nim znajdować w przyszłości. Bardzo polecane są wszelkiego rodzaju jasne barwy, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń. Dzięki temu dane pomieszczenie wygląda na dużo większe niż jest w rzeczywistości. Jasne barwy z całą pewnością także wprowadzą każdego w dobry nastrój, dlatego są polecane między innymi do salonu. Ciemne panele są również bardzo chętnie wybierane przez wiele osób. Mogą mieć one działanie uspokajające oraz wyciszające, dlatego idealnie sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak na przykład sypialnia.