slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Budownictwo Wnętrza

Podwieszany sufit – plusy i minusy

Przy aranżacji lub generalnym remoncie naszego domu, możemy zadać sobie pytanie – podwieszany sufit tak czy nie? Skorzystanie z tego rozwiązania niesie ze sobą kilka plusów oraz minusów. Przed rozpoczęciem montażu podwieszanego sufitu, dobrze jest przeanalizować pozytywne strony takiego przedsięwzięcia. Podwieszany sufit może nieść ze sobą ukrycie wszystkich niedoskonałości w postaci wystających instalacji, wytłumienie hałasu dochodzącego z wyższych pięter. Dla niektórych taka forma aranżacji uchodzi za staromodną, nie podążająca z duchem czasu.

Podwieszany sufit – zalety


Zaletą sufitu w takiej formie jest z pewnością możliwość uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego. Sufit tego rodzaju wbrew pozorom nie jest dedykowany jedynie wysokim mieszkaniom. Odpowiednio zamontowany sufit będzie też w stanie powiększyć optycznie każde pomieszczenie. Tego typu konstrukcja ma tę zaletę, że daje możliwość swobodnego formowania kształtów.
Podwieszany sufit to świetny pomysł na nieszablonowe oświetlenie z walorami estetycznymi na najwyższym poziomie! Obniżenie sufitu pozwala na przykład na wykorzystanie efektownych opraw oświetleniowych. Oczka halogenowe mogą tu być z powodzeniem wykorzystane. Z pewnością dodadzą pomieszczeniu uroku, odpowiednio wykreowanej atmosfery.


Podwieszana konstrukcja z powodzeniem zatuszuje pewne niedoskonałości związane z popękaniem sufitu lub jego zabrudzeniami. Podwieszany sufit ukryje z powodzeniem przewody, klimatyzację, czy nawet elektryczne rolety.
Niewątpliwym plusem podwieszanego sufitu są jego właściwości wyciszające. Doskonale wytłumia on pomieszczenie, eliminuje skutecznie nieprzyjemne dla uszu zjawisko pogłosu. Ma też praktyczne zastosowanie. Umożliwiają zmniejszenie wysokich wnętrz, co ma przełożenie na ograniczenie zużycia energii cieplnej i oszczędności płynące z tego tytułu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy starym sufitem a nowym materiałem ociepleniowym najwyższej jakości.

Podwieszany sufit – wady


Jak każde rozwiązanie, również podwieszany sufit posiada pewne wady, których należy być świadomym. W przypadku pomieszczeń cechujących się podatnością na działanie wilgoci, wybór nieodpowiednich materiałów może okazać się zgubny. Podwieszany sufit może być ryzykownym przedsięwzięciem w mieszkaniach lub domach starego budownictwa. Tutaj zachodzi duże prawdopodobieństwo, że konstrukcja okaże się niestabilna. Należy więc upewnić się, że strop będzie w stanie wytrzymać jeszcze dodatkowe obciążenie. Decyzję o montażu powinien w tym przypadku podjąć specjalista odpowiedzialny za późniejszą realizację zlecenia.