Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Warzywa kapustne w Twoim ogrodzie – które warto posadzić i kiedy?

25 października 2022 Warzywa kapustne


Rodzimy klimat całkiem nieźle nadaje się do uprawy warzyw kapustnych. Jarzyny te mają szereg zalet: są smaczne, zdrowe i zawierają mnóstwo cennych dla organizmu mikro- i makroelementów. Głównie dlatego dosyć często można je spotkać w przydomowych warzywnikach. Podpowiadamy, które warzywa kapustne warto posadzić i kiedy należy to robić.

Najczęściej wybierane przez działkowców warzywa z grupy kapustnych to kalafior, brokuł, kapusta biała i czerwona. Mniej popularne, aczkolwiek równie zdrowe, są brukselka, jarmuż i rzepa. Choć gatunki te nie sprawiają większych problemów w uprawie, to warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w uzyskaniu lepszych plonów.

Jak uprawiać warzywa kapustne?

Rodzina kapustnych wykazuje duże zapotrzebowanie na związki pokarmowe zawarte w glebie, dlatego podłoże powinno być żyzne i bardzo zasobne. Rośliny potrzebują sporych ilości azotu, ale też fosforu i potasu. Najlepiej zasilić ziemię jeszcze przed sadzeniem, a później ponawiać nawożenie 2-3 razy w ciągu sezonu.

Stanowisko dla kapustnych powinno być słoneczne, łatwo nagrzewające się, osłonięte od podmuchów wiatru. W cieniu są bardziej narażone na ataki chorób, a główki nie są tak dorodne i nie zawiązują się tak szybko, jak w pełnym słońcu.

Kolejną czynnością, której nie można pominąć jest podlewanie, zwłaszcza w czasie przedłużającej się suszy, a także w czasie wiązania się główek.

Co ważne, ze względu na dużą podatność do przenoszenia chorób, warzyw kapustnych nie można sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły inne kapustne. Okres przerwy pomiędzy jedną uprawą a kolejną prowadzoną na tym samym stanowisku, powinien wynosić minimum 4 lata.

Które warzywa kapustne warto posadzić i kiedy?

Z reguły warzywa kapustne sadzi się z rozsady, przygotowanej kilka tygodni przed planowanym sadzeniem do gruntu. W bardziej rozbudowanych uprawach wykorzystuje się w tym celu specjalne kiełkowniki lub osłony, z kolei do przydomowego ogródka wystarczy wyhodowanie rozsady w pojemnikach na parapecie.

Ważne jest, by w fazie kiełkowania utrzymywać temperaturę w okolicach 20°C i stopniowo ją obniżać adekwatnie do wzrostu siewek, co pozwoli zahartować młode sadzonki przed przenosinami do ogródka.

Brokuł – najwcześniejsza odmiana ‘Sebastian’ może być wysiewana do kiełkownika już w kwietniu, z kolei późniejsza ‘Cezar’ pod koniec czerwca. Do gruntu powinny być przeniesione ok. 2 miesiące po wysiewie, a pierwsze różyczki wiążą się po mniej więcej 30-40 dniach.

Kalafior – najczęściej wybierana odmiana, czyli ‘Rober’ wysiewana może być już w marcu i na początku kwietnia, a w gruncie powinna znaleźć się w maju. Powtarzając produkcję rozsady na przełomie maja i czerwca (sadzenie do gruntu w lipcu) uzyskamy późniejszy zbiór jesienny. Inna popularna odmiana to bardziej oryginalny kalafior z zieloną główką, czyli ‘Romanesco’.

Kapusta biała – wysiewane w kwietniu odmiany ‘Amager Polana’ i ‘Kamienna Głowa ZIF’ powinny znaleźć się na zagonie na przełomie maja i czerwca. Odmiany te charakteryzują się długim okresem wegetacji, dlatego pierwsze zbiory przypadają na październik i listopad. Duże i znakomite do kiszenia główki, dzięki późnemu plonowaniu, rewelacyjnie przechowują się w okresie zimowym.

Kapusta czerwona – odmiana ‘Koda’, którą wysiewamy w marcu oraz kwietniu, a do gruntu przenosimy w maju lub czerwcu. Kapusta czerwona polecana jest przede wszystkim do spożywania na świeżo, w surówkach, ze względu na bardzo delikatny i pyszny smak.

Wiele ciekawych gatunków i odmian warzyw kapustnych znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/234-kapusta. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

 

 

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wybór Kuriera do Holandii
destylator do wody
Jaki dywan dać na taras

Jaki dywan dać na taras?

8 grudnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki dywan dać na taras