Rodzimy klimat całkiem nieźle nadaje się do uprawy warzyw kapustnych. Jarzyny te mają szereg zalet: są smaczne, zdrowe i zawierają mnóstwo cennych dla organizmu mikro- i makroelementów. Głównie dlatego dosyć często można je spotkać w przydomowych warzywnikach. Podpowiadamy, które warzywa kapustne warto posadzić i kiedy należy to robić.
Najczęściej wybierane przez działkowców warzywa z grupy kapustnych to kalafior, brokuł, kapusta biała i czerwona. Mniej popularne, aczkolwiek równie zdrowe, są brukselka, jarmuż i rzepa. Choć gatunki te nie sprawiają większych problemów w uprawie, to warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w uzyskaniu lepszych plonów.
Jak uprawiać warzywa kapustne?
Rodzina kapustnych wykazuje duże zapotrzebowanie na związki pokarmowe zawarte w glebie, dlatego podłoże powinno być żyzne i bardzo zasobne. Rośliny potrzebują sporych ilości azotu, ale też fosforu i potasu. Najlepiej zasilić ziemię jeszcze przed sadzeniem, a później ponawiać nawożenie 2-3 razy w ciągu sezonu.
Stanowisko dla kapustnych powinno być słoneczne, łatwo nagrzewające się, osłonięte od podmuchów wiatru. W cieniu są bardziej narażone na ataki chorób, a główki nie są tak dorodne i nie zawiązują się tak szybko, jak w pełnym słońcu.
Kolejną czynnością, której nie można pominąć jest podlewanie, zwłaszcza w czasie przedłużającej się suszy, a także w czasie wiązania się główek.
Co ważne, ze względu na dużą podatność do przenoszenia chorób, warzyw kapustnych nie można sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły inne kapustne. Okres przerwy pomiędzy jedną uprawą a kolejną prowadzoną na tym samym stanowisku, powinien wynosić minimum 4 lata.
Które warzywa kapustne warto posadzić i kiedy?
Z reguły warzywa kapustne sadzi się z rozsady, przygotowanej kilka tygodni przed planowanym sadzeniem do gruntu. W bardziej rozbudowanych uprawach wykorzystuje się w tym celu specjalne kiełkowniki lub osłony, z kolei do przydomowego ogródka wystarczy wyhodowanie rozsady w pojemnikach na parapecie.
Ważne jest, by w fazie kiełkowania utrzymywać temperaturę w okolicach 20°C i stopniowo ją obniżać adekwatnie do wzrostu siewek, co pozwoli zahartować młode sadzonki przed przenosinami do ogródka.
Brokuł – najwcześniejsza odmiana ‘Sebastian’ może być wysiewana do kiełkownika już w kwietniu, z kolei późniejsza ‘Cezar’ pod koniec czerwca. Do gruntu powinny być przeniesione ok. 2 miesiące po wysiewie, a pierwsze różyczki wiążą się po mniej więcej 30-40 dniach.
Kalafior – najczęściej wybierana odmiana, czyli ‘Rober’ wysiewana może być już w marcu i na początku kwietnia, a w gruncie powinna znaleźć się w maju. Powtarzając produkcję rozsady na przełomie maja i czerwca (sadzenie do gruntu w lipcu) uzyskamy późniejszy zbiór jesienny. Inna popularna odmiana to bardziej oryginalny kalafior z zieloną główką, czyli ‘Romanesco’.
Kapusta biała – wysiewane w kwietniu odmiany ‘Amager Polana’ i ‘Kamienna Głowa ZIF’ powinny znaleźć się na zagonie na przełomie maja i czerwca. Odmiany te charakteryzują się długim okresem wegetacji, dlatego pierwsze zbiory przypadają na październik i listopad. Duże i znakomite do kiszenia główki, dzięki późnemu plonowaniu, rewelacyjnie przechowują się w okresie zimowym.
Kapusta czerwona – odmiana ‘Koda’, którą wysiewamy w marcu oraz kwietniu, a do gruntu przenosimy w maju lub czerwcu. Kapusta czerwona polecana jest przede wszystkim do spożywania na świeżo, w surówkach, ze względu na bardzo delikatny i pyszny smak.
Wiele ciekawych gatunków i odmian warzyw kapustnych znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/234-kapusta. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.