Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wymiana pieca a wymiana grzejników – kiedy trzeba to zrobić?

19 kwietnia 2023 Wymiana pieca a wymiana grzejników


Wymiana kaloryferów nie należy do zadań szczególnie trudnych, ale nie zawsze zachodzi potrzeba jej przeprowadzania. Czasem jednak nie mamy wyjścia. Kiedy zatem należy to zrobić, a kiedy wynika to jedynie z naszej chęci modernizacji? Odpowiadamy na to pytanie w artykule.

Grzejniki – kiedy trzeba je wymienić?

Na wymianę często decydujemy się przy okazji generalnego remontu. Stare żeliwne kaloryfery niekoniecznie trafiają w nasze gusta estetyczne (chociaż z pewnością znajdą się tacy, którym bardzo odpowiadają), więc możliwość wstawienia w ich miejsce grzejników nowoczesnych i po prostu ładnych składania nas do tej decyzji. Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy ich wymiana jest nie tyle kwestią chęci, ile konieczności:

  • przeciekanie

  • rozprowadzanie ciepła w sposób nierównomierny

  • korozja

  • wymiana instalacji grzewczej i wynikająca z tego różnica parametrów (nowoczesne piece gazowe mogą tego wymagać)

Jeśli jednak kaloryfer jest sprawny, a nam nie wadzi jego wygląd, wtedy ewentualna instalacja nowego to wyłącznie kwestia naszej woli i gustu.

Piece gazowe – czy wymagają wymiany grzejników?

Jak już wspomnieliśmy, wymiana instalacji grzewczej może być powodem, dla którego zachodzi konieczność wstawienia nowych kaloryferów. Okazuje się, że w przypadku wielu pieców gazowych, zwłaszcza tych najnowszych, wymiana może być niezbędna. Wynika to z faktu, że pracują one w niższej temperaturze, przez co moc grzejnika żeliwnego nie osiąga pożądanego poziomu. Cechują się one bowiem wysokim stopniem bezwłasności, czyli potrzebują wysokiej temperatury i długiego czasu nagrzewania, ale dzięki temu długo utrzymują w sobie ciepło. Połączenie starych grzejników z niskotemperaturowymi piecami będzie wysoce nieefektywne i szybko odbije się na rachunkach za gaz.

Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Przy wyborze zamiennika należy pamiętać, że moc grzejnika żeliwnego niekoniecznie musi odpowiadać mocy nowego grzejnika. Podobnie z rozmiarem – dużo mniejszy kaloryfer bez problemu zastąpi starą konstrukcję. Tym, co trzeba brać pod uwagę, są wskazania producenta, a także metraż pomieszczenia, które planujemy ogrzewać. Istotnym czynnikiem jest również izolacja cieplna budynku – dobrze wykonana znacząco zmniejszy oczekiwania względem grzejnika. Użyteczny będzie przy tym kalkulator mocy grzejnika, który na podstawie powyższych danych wyliczy odpowiednią moc kaloryfera.

Przy wymianie warto pamiętać nie tylko o tym, by grzejnik nie miał zbyt niskiej mocy grzewczej, jak na potrzeby pomieszczenia, ale również o tym, że zbyt duża moc to równie nieroztropny wybór, owocujący stratą pieniędzy. Poświęcenie odrobiny uwagi tej kwestii pomoże ustalić optymalne rozwiązanie.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie