slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Wymiana pieca a wymiana grzejników
Dom

Wymiana pieca a wymiana grzejników – kiedy trzeba to zrobić?

Wymiana kaloryferów nie należy do zadań szczególnie trudnych, ale nie zawsze zachodzi potrzeba jej przeprowadzania. Czasem jednak nie mamy wyjścia. Kiedy zatem należy to zrobić, a kiedy wynika to jedynie z naszej chęci modernizacji? Odpowiadamy na to pytanie w artykule.

Grzejniki – kiedy trzeba je wymienić?

Na wymianę często decydujemy się przy okazji generalnego remontu. Stare żeliwne kaloryfery niekoniecznie trafiają w nasze gusta estetyczne (chociaż z pewnością znajdą się tacy, którym bardzo odpowiadają), więc możliwość wstawienia w ich miejsce grzejników nowoczesnych i po prostu ładnych składania nas do tej decyzji. Istnieje jednak kilka przypadków, kiedy ich wymiana jest nie tyle kwestią chęci, ile konieczności:

  • przeciekanie

  • rozprowadzanie ciepła w sposób nierównomierny

  • korozja

  • wymiana instalacji grzewczej i wynikająca z tego różnica parametrów (nowoczesne piece gazowe mogą tego wymagać)

Jeśli jednak kaloryfer jest sprawny, a nam nie wadzi jego wygląd, wtedy ewentualna instalacja nowego to wyłącznie kwestia naszej woli i gustu.

Piece gazowe – czy wymagają wymiany grzejników?

Jak już wspomnieliśmy, wymiana instalacji grzewczej może być powodem, dla którego zachodzi konieczność wstawienia nowych kaloryferów. Okazuje się, że w przypadku wielu pieców gazowych, zwłaszcza tych najnowszych, wymiana może być niezbędna. Wynika to z faktu, że pracują one w niższej temperaturze, przez co moc grzejnika żeliwnego nie osiąga pożądanego poziomu. Cechują się one bowiem wysokim stopniem bezwłasności, czyli potrzebują wysokiej temperatury i długiego czasu nagrzewania, ale dzięki temu długo utrzymują w sobie ciepło. Połączenie starych grzejników z niskotemperaturowymi piecami będzie wysoce nieefektywne i szybko odbije się na rachunkach za gaz.

Jak dobrać odpowiedni grzejnik?

Przy wyborze zamiennika należy pamiętać, że moc grzejnika żeliwnego niekoniecznie musi odpowiadać mocy nowego grzejnika. Podobnie z rozmiarem – dużo mniejszy kaloryfer bez problemu zastąpi starą konstrukcję. Tym, co trzeba brać pod uwagę, są wskazania producenta, a także metraż pomieszczenia, które planujemy ogrzewać. Istotnym czynnikiem jest również izolacja cieplna budynku – dobrze wykonana znacząco zmniejszy oczekiwania względem grzejnika. Użyteczny będzie przy tym kalkulator mocy grzejnika, który na podstawie powyższych danych wyliczy odpowiednią moc kaloryfera.

Przy wymianie warto pamiętać nie tylko o tym, by grzejnik nie miał zbyt niskiej mocy grzewczej, jak na potrzeby pomieszczenia, ale również o tym, że zbyt duża moc to równie nieroztropny wybór, owocujący stratą pieniędzy. Poświęcenie odrobiny uwagi tej kwestii pomoże ustalić optymalne rozwiązanie.