Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa dachu – co warto o niej wiedzieć?

12 sierpnia 2021 budowa dachu

W przypadku planów rozpoczęcia budowy domu dość istotną kwestią jest przemyślenie każdego etapu konstrukcji dachu. To bardzo ważne, ponieważ jest to element, którego kształt i konstrukcja mają bardzo duży wpływ na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, szczególnie tych znajdujących się na poddaszu budynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednio wcześnie przygotowany projekt budowy dachu pozwala na skrócenie czasu i zaoszczędzenie nieco pieniędzy, tak przydatnych w czasie realizacji inwestycji.

Dach jednospadowy, dwuspadowy a może wielospadowy?

Ze względu na strefę klimatyczną, w jakiej znajduje się Polska, najczęściej stosowanym typem dachów są dachy spadziste, o kącie nachylenia na poziomie około 30 maksymalnie 40 stopni. Dzięki zastosowaniu takiego, a nie innego rozwiązania możliwe jest swobodne odprowadzenie wody oraz usuwanie liści z dachu. Najczęściej wybór pada na dach jednospadowy lub dwuspadowy. Oba przypadki charakteryzują się nie tylko estetyką, ale również stosunkowo niskimi kosztami budowy i dużymi możliwościami zaadaptowania poddasza. Ich budowa jest nieskomplikowana, przez co w większości przypadków ma bardzo sprawny przebieg. Istnieje tu także możliwość łatwego wykończenia dachu dowolnym rodzajem pokrycia, zazwyczaj nie ma również większego problemu z montażem okien. Jeżeli dachowe bryły są odpowiednio zaprojektowane, a ich nachylenie odpowiednio dobrane, stanowią doskonałe wsparcie w gromadzeniu ciepła i oszczędzaniu energii.

Zobacz więcej: https://www.slonecznedni.pl/tania-budowa-domu/

Ze względów zarówno technicznych, jak i ekonomicznych dachy czterospadowe o skomplikowanej konstrukcji wybiera się stosunkowo rzadko. W tym przypadku stosuje się drogie okna połaciowe, a sama powierzchnia użytkowania ze względu na konstrukcję dachu jest znacząco zmniejszona. Dachy czterospadowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w domach parterowych, w których nie znajduje się poddasze do zaadaptowania.

Budowa dachu

Budowa dachu – więźba tradycyjna czy prefabrykowana?

Jak wiadomo więźba dachowa, to podstawa konstrukcji każdego dachu spadzistego, dlatego też odpowiedni jej wybór ma tak duże znaczenie. To właśnie więźba podtrzymuje pokrycie dachowe oraz ponosi odpowiedzialność za izolację termiczną. Ze względu na istotną rolę, jaką pełni jest również elementem dachu, który kosztuje zdecydowanie najwięcej. Dlatego też wielu inwestorów, zanim ostatecznie rozpocznie budowę, sprawdza koszty i rodzaje więźby dachowej oraz sposoby obniżenia kosztów powstania konstrukcji.

Więźba dachowa występuje w dwóch podstawowych rodzajach – w tradycyjnym oraz prefabrykowanym. W pierwszym przypadku wszystkie elementy przygotowywane są na placu budowy i muszą zostać wykonane z ogromną precyzją. Każdy nawet z pozoru niewielki defekt może znacząco obniżyć wytrzymałość konstrukcji nawet o kilkadziesiąt procent. W celu połączenie wszystkich elementów więźby dachowej tradycyjnej niezbędne jest wykonanie specjalnych złączy wzdłużnych poziomych oraz pod kątem. Potrzebne będą także złącza wrębowe. Ze względu na konieczność łączenia ze sobą poszczególnych elementów wszystkie wykonywane na krawędziach wycięcia nie mogą być głębsze niż 1/3 wysokości przekroju. Jeżeli byłyby głębsze, znacząco osłabiłoby to całą konstrukcję dachu. Ze względu na znacznie prostszą konstrukcję, więźba prefabrykowana cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystkie parametry z nią związane są obliczane komputerowo, a sama więźba przygotowywana u producenta w specjalistycznych warunkach. To pozwala skrócić czas wykonywania więźby na placu budowy oraz zminimalizować problem odpadów powstających w czasie powstawania domu.

Ponadto stosowanie więźby prefabrykowanej pozwala na uzyskanie dachu o całkowicie różnych połaciach. Po dostarczeniu wszystkich elementów na plac budowy łączy się je za pośrednictwem płytek kolczastych za pomocą prasy. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, że nie powstają żadne nacięcia, więźba nie zostaje osłabiona, co ma duży wpływ na stabilną konstrukcję całego dachu. Więźba dachowa prefabrykowana może być zamontowana na placu budowy nawet w czasie jednego dnia. Warto zobaczyć: https://www.slonecznedni.pl/nowy-dom/

Budowa dachu jednospadowego

Dach jednospadowy (pulpitowy, połaciowy) jeszcze do niedawna wykorzystywany był przede wszystkim przy budynkach gospodarczych, jednak w ostatnich latach coraz częściej stanowi zwieńczenie domów jednorodzinnych. Jego odpowiednie wykończenie i zastosowanie właściwego zadaszenia potrafi zaprezentować naprawdę imponujący efekt wizualny. Na budowę dachu jednospadowego decydują się przede wszystkim ci inwestorzy, którzy poszukują w czasie budowy oszczędności. Niskie koszty budowy to jednak niejedyna zaleta takiego dachu. Bez wątpienia i jego dużym atutem jest również możliwość naturalnego odpływu wody, przez co nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na zastosowanie innych sposobów odwadniania (co jest niezbędne w przypadku zastosowania dachów płaskich). Budowa dachu jednospadowego jest nie tylko prosta, ale również i stosunkowo tania.
Charakterystyczne cechy dachu jednospadowego jest jedna skośna połać. To najkorzystniejsze rozwiązanie przede wszystkim dla właścicieli małych działek, ponieważ dachy jednospadowe w przeciwieństwie do dachów dwuspadowych nie zabierają praktycznie żadnej powierzchni użytkowej.

W przypadku dachów jednospadowych istnieje możliwość zastosowania następujących konstrukcji:
– krokwiowej – w tym przypadku leśnymi elementami są krokwie, które oparte zostaje na zewnętrznych ścianach oraz na słupach. Mogą mieć bardzo różne wymiary, co uzależnione jest od zastosowanego materiału pokrycia;
– krokwiowo-zastrzałowej – jest to konstrukcja, która będzie idealna w zastosowaniu w budynkach, w przypadku których rozpiętość ścian nie przekracza 7 m. Stosuje się to zastrzały, czyli ukośne belki wzmacniające i usztywniające więźbę dachową;
– płatwiowo-kleszczowej – konstrukcja która dobrze się sprawdza w budynkach o maksymalnej rozpiętości ściany wynoszącej 12 m. Do zastosowane zostały płatwie pośrednie, za większą sztywność więźby odpowiedzialne są te słupki podporowe. Ze względu na skomplikowane konstrukcje Jest to wersja wymagająca znaczących nakładów finansowych.

dach budowa
Budowa dachu dwuspadowego

Zdecydowanie najczęściej występującym typem dachu jest dach dwuspadowy. Jest on nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Konstrukcję dachu dwuspadowego można podzielić na dwie części – nośną oraz pokrycie. Odpowiednie wykonanie dachu oraz dobór właściwych materiałów to gwarancja wieloletniej eksploatacji bez ryzyka nieszczelności czy wystąpienia wilgoci. Warto pamiętać o tym, że zarówno w tym przypadku jak i wszystkich innych pierwszym etapem zawsze jest projekt dachu, który dostosowuje się do rodzaju domu i preferencji inwestora.

W przypadku dachu dwuspadowego do wyboru są następujące konstrukcje więźby:
– krokwiowo-jętkową, której charakterystyczną cechą jest brak podpór pośrednich, a co za tym idzie cała przestrzeń poddasza jest wolna, co z kolei daje dużo więcej możliwości aranżacyjnych. Taka więźba jest możliwa do zastosowania jedynie w przypadkach, w których rozpiętość ścian nie przekracza 12 m;
– płatwiowo-kleszczową – tą konstrukcje stosuje się w przypadkach, w których rozpiętość dachu nie przekracza 16 m. Niezbędne jest tu zastosowanie dodatkowych podpór w postaci słupów czy ścianek.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważone usługi wywozu kontenerów na gruz
Frezarka
zakrętarka

Jesteś zainteresowany reklamą?

zakrętarka