slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Dom

Czy cisza w bloku jest możliwa?

Każdy z nas uwielbia odpoczywać wśród ciszy i spokoju. Jak pokazują przeprowadzane już od bardzo wielu lat badania właściwa regeneracja jest właściwie podstawą zdrowego i zadowalającego trybu życia. Relaks zdaje się być szczególnie ważny w przypadku tych osób, które podczas dnia ciężko pracują lub ze względów zdrowotnych potrzebują sporej ilości snu.

O ile mieszkając w domu jednorodzinnym tego rodzaju problem praktycznie nie występuje o tyle ciche mieszkanie w bloku może być już nieco trudniejszym wyzwaniem. Podstawową kwestią, która tu komplikuje całą sprawę jest oczywiście to, że w blokowisku nie jesteśmy jedynymi osobami, które zamieszkują daną przestrzeń.

Co więc powinniśmy zrobić aby ciche mieszkanie w bloku było możliwe do osiągnięcia?

Przede wszystkim zaczynając nasze rozważania należy uczciwie stwierdzić, że mieszkanie w bloku nigdy nie będzie tak ciche jak to w domu. Niestety rzeczywistość trudno jest oszukać i nie chodzi tutaj nawet o hałaśliwych sąsiadów. Po prostu trzeba jasno powiedzieć, że współczesne bloki budowane są dość specyficzną techniką. Oznacza to, że co prawda mają niejednokrotnie dużą estetykę, lecz zastosowane w nich ściany są niezwykle cienkie.

Nie zawsze więc użytkownik innego mieszkania, które mieści się nad nami czy też obok nas musi organizować głośną imprezę by dać się nam we znaki. Czasami wystarczy już nawet nieco bardziej ożywiona rozmowa między domownikami.

Czy są jakieś metody wyciszania naszego wnętrza?

Okazuje się, że jak najbardziej tak! Specjaliści od tego rodzaju asortymentu często polecają w takim wypadku specjalnego rodzaju instalacje. Zazwyczaj montowane są one na suficie czy też ścianach. To bowiem właśnie z góry i z boków najczęściej dobiegają do nas niepożądane dźwięki. Niestety zastosowanie takiego rozwiązania nie tylko niesie za sobą dość duże koszty instalacyjne, lecz także jest dosyć trudne w wykonaniu. Wymaga ono dokonania właściwie kapitalnego remontu danego pomieszczenia a czasem nawet i całego mieszkania.

Jeśli nie chcemy posuwać się do tego rodzaju wyrzeczeń możemy spróbować zwykłej rozmowy. Niejednokrotnie zdarza się bowiem tak, że nasz sąsiad nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, że nam przeszkadza. Dobrze jest więc kulturalnie się z nim rozmówić i spróbować wspólnie ustalić jakiś konsensus. Dzięki temu nie tylko zwiększymy swoje szansę na udany wypoczynek, lecz także zyskamy w jego oczach opinie ludzi kulturalnych i skorych do kompromisu. Taka taktyka może być szczególnie użyteczna, gdy nie mamy możliwości instalacji specjalistycznych akcesoriów do tłumienia dźwięku o których wspominaliśmy powyżej.