slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

jak wybielić firanki
Dom

Jak wybielić firanki – czyli jak odpowiednio zadbać o firanki

Firanka to element dekoracji, który bardzo często ma decydujący wpływ na wygląd całego wnętrza. Odpowiednio dobrane firanki stworzą niepowtarzalny klimat, dodając pomieszczeniu klasy i uroku.

Jak wybrać odpowiednie firanki?

Firanki, które ozdobią wnętrze naszego domu powinny być dopasowane do aranżacji, a także rozmiarów urządzanego pomieszczenia. Długie, mało przejrzyste firany sprawdzą się idealnie zawsze wtedy, gdy będziemy chcieli dodać naszemu wnętrzu nieco bardziej przytulnego charakteru. Rozłożyste firany to świetne rozwiązanie dla dużych i przestronnych pomieszczeń.

Do ozdobienia okien w mniejszym pomieszczeniu lepiej wybrać nieco bardziej przewiewne materiały. Jeżeli zależy nam na tym, by urządzane pomieszczenie zyskało lekkości, dobrze będzie je zaopatrzyć w firanki wykonane na przykład z woalu. Mniejsze pomieszczenia wymagają ostrożnego wyboru dodatków, bowiem bardzo łatwo ulegają szybkiemu przeładowaniu. Zobacz także: https://www.slonecznedni.pl/alternatywy-dla-tradycyjnych-firanek/

Jak prać firanki – najważniejsze zasady pielęgnacji firanek

Wybór odpowiednich firanek to jedno, jednak odpowiednie zadbanie o ich nieskazitelny i świeży wygląd to już osobna i czasami dość skomplikowana sprawa. Konserwacja i pranie firanek wymagają przestrzegania kilku fundamentalnych zasad, dzięki którym ich utrzymanie stanie się o wiele łatwiejsze.

Przy praniu firanek trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak materiał, z którego wykonana została firanka, jej kolor czy wielkość.

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na pranie firanek jest upranie ich w pralce. Metoda ta jest niezwykle wygodna i najmniej kłopotliwa, wymaga jednak odpowiednich przygotowań. Przed umieszczeniem firanek w pralce, należy zatroszczyć się o odpowiednie załadowanie bębna. Prawidłowe rozmieszczenie firanek we wnętrzu pralki to jednak nie wszystko. Przed rozpoczęciem prania, firanki należy namoczyć w ciepłej wodzie przez około godzinę. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30-40 stopni Celsjusza. 

Do namoczenia firanek – w zależności od materiału i stopnia ich zabrudzenia – należy zastosować odpowiedni detergent. Soda oczyszczona sprawdzi się przy pożółkłych od dymu tytoniowego lub słońca firankach. Płyn do mycia naczyń bez problemu usunie tłuste, problematyczne plamy. Namaczanie kolorowych firan powinno z kolei odbywać się w towarzystwie płynu do płukania tkanin, który zapobiegnie powstawaniu miejscowych przebarwień. Jeżeli firanki są mocno zabrudzone warto kilkakrotnie wymienić używaną do namaczania wodę.

Namoczone firanki należy umieścić w opróżnionym bębnie pralki, upewniając się, że zostały one wcześniej pozbawione wszelkich ozdób, przypinek czy zawieszek, które mogłyby doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkaniny.

Niektóre pralki posiadają osobny program do prania firanek – upranie firanek przy użyciu specjalnego programu zagwarantuje bezpieczne i dokładne wyczyszczenie tkaniny. W przypadku gdy nasza pralka nie jest wyposażona w funkcję prania firanek, należy zaprogramować ją na pranie w maksymalnie 30-40 stopniach.

Jak wybielić firanki?

Pranie białych firanek może przysporzyć nieco problemów. Przy praniu bardzo jasnych firanek trzeba bardzo uważać na to, by nie doprowadzić do ich poplamienia. Białe firanki mają również tendencję do zmieniania koloru. Bardzo często przybierają szary lub żółtawy odcień, który sprawia, że tracą one swój blask i urok.

Częstym sposobem na przywrócenie firankom nieskazitelnej bieli jest zastosowanie soli kuchennej. Do przyrządzenie roztworu potrzebnego do wybielenia firanek należy użyć130 g soli (7 płaskich łyżek) na 5 litrów wody.

Wcześniej wypraną i wysuszoną firankę moczymy w tak przygotowanym roztworze przez minimum około 30 minut.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia – skuteczne sposoby na to jak wybielić firanki

Kolejnym domowym sposobem na skuteczne wybielanie firanek jest zastosowanie sody oczyszczonej. Metoda ta jest niezwykle prosta, gdyż wystarczy, że do prania dodamy łyżeczkę sody oczyszczonej – bez długiego moczenia i czasochłonnych przygotowań.

Zastosowanie proszku do pieczenia to dość popularny sposób na przywrócenie firankom nieskazitelnej bieli. Roztwór z proszku do pieczenia uzyskujemy poprzez zmieszanie 1 torebki proszku z 5 litrami wody. Następnie należy namoczyć firankę przez około 15 minut, po czym uprać w pralce. Pranie w pralce koniecznie przy użyciu detergentu przeznaczonego do prania białych tkanin. Proszek do pieczenia można wsypać również bezpośrednio do pralki.

Jak wybielić firanki za pomocą cytryny?

Woda z sokiem z cytryny nie tylko przywróci biel szarym lub pożółkłym firankom, ale dodatkowo zapewni również ich świeży zapach. Wybielanie firanek tym sposobem polega na wymoczeniu firany w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. To szybka i niezwykle skuteczna metoda, która posiada szerokie grono fanów.