Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka?

6 września 2020

Gdyby zapytać dowolnego rodzica, czym jego małe dziecko lubi najbardziej się bawić, bez namysłu odpowie on, że wszystkim, co znajdzie pod ręką, czyli najczęściej przedmiotami codziennego użytku. Żadna bowiem, nawet najdroższa i najbardziej wymyślna zabawka nie przykuje uwagi dziecka równie mocno, co zwykły zamek na zasuwkę, czy też kłódka. A to z kolei powoduje, że jednym z najlepszych prezentów i zabawką, jakie można dziecku dać, jest tablica manipulacyjna. A co najlepsze, można ją bez większego trudu wykonać samodzielnie. Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Czym jest tablica manipulacyjna?

Żyjemy w świecie, gdy każdy z nas, na co dzień operuje smartfonem, czy też komputerem i spędza dzień w różny sposób w wirtualnej rzeczywistości. Co jednak ciekawe, dzieci nie mając jeszcze dostępu do tych możliwości, koncentrują się na tym, co namacalne. Na tym, co można dotknąć, przekręcić, przesunąć czy też zamknąć lub otworzyć. Potrzeba manipulacji fizycznymi przedmiotami jest głęboko zakorzeniona w każdym dziecku, przez co czerpią one znacznie większą satysfakcję i przyjemność z zabawy przykładowo zamkiem przesuwnym niż nawet najbardziej kolorową zabawką.

Polecamy: https://www.slonecznedni.pl/czym-zapelnic-puste-sciany/

Zależność ta i umiłowanie dzieci do takich czynności prowadzi do wniosku, że warto by im przygotować zestaw przedmiotów, którymi mógłby się bawić poprzez wprawienie ich w ruch, czy też inaczej mówiąc, manipulowanie nimi. I tym też właśnie jest tablica manipulacyjna. Jest zbiorem najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, które zamocowane na tablicy, dają możliwość wygodnego manipulowania nimi. A co najciekawsze, nie trzeba wcale takiej tablicy kupować, ponieważ przy użyciu kilku podstawowych rzeczy, które najczęściej leżą bezużytecznie w garażu lub na strychu, można taką tablicę wykonać całkowicie samodzielnie, bez większego nakładu kosztów czy też pracy. Jak zrobić taką tablicę manipulacyjną dla dziecka?

tablica manipulacyjna jak zrobić

Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci ciągnie do tych przedmiotów, które są dla nich niebezpieczne. Dzięki tablicy manipulacyjnej wszystkie te zakazane przedmioty mogą nie tylko stać się bezpieczne dla malucha, ale też i w pełni dostępne, co wzbudzi jego nieskrywaną radość. Jakie jednak konkretnie przedmioty warto zamocować na takiej tablicy? Każda dobra tablica manipulacyjna powinna zawierać w sobie takie rzeczy jak: zasuwkę do drzwi, pilot do telewizora lub kalkulator, suwak, zatrzaski, lusterko, przełącznik światła, dzwoneczek, korbkę, kołatkę do drzwi, kłódkę i kluczyk do niej, dzwonek rowerowy, oraz pasek z klamrą.

Zobacz także: https://www.slonecznedni.pl/jak-urzadzic-urodziny-marzen/

Zupełnie osobną sprawą jest jednak to, na czym i w jaki sposób wszystkie te przedmioty przymocować. Przede wszystkim na samym początku trzeba wybrać element główny, czyli tablice. Idealnie do tego zadania nada się zwykła sklejka. Pamiętać jednak trzeba, aby ją odpowiednio przygotować np. poprzez jej pomalowanie na atrakcyjny dla dziecka kolor. Do przymocowania wybranych wcześniej przedmiotów najlepiej wykorzystać po prostu zwykłe wkręty. Będą one bardzo wygodne w montażu przy pomocy np. wkrętarki, lecz przede wszystkim będą bezpieczne dla dziecka. Dzięki stabilnemu montażowi przy pomocy wkrętów nie będzie ryzyka, że dziecko w ferworze zabawy odczepi i urwie jeden z elementów tablicy. To wiązałoby się oczywiście ze sporym dla niego zagrożeniem.

tablica dla dziecka

Jak zrobić tablicę manipulacyjną i dlaczego warto?

Dlaczego jednak warto poświęcić swój czas i ponieść wysiłek, żeby taką tablicę wykonać? Przede wszystkim, dlatego że to jedna z najlepszych edukacyjnych zabawek, jakie dziecko może mieć. Tablica tego typu jest nieporównywalnie lepsza i efektywniejsza do nauki dziecka niż nawet najlepsze zabawki. Dodatkowo taka tablica umożliwia jej stałe modyfikowanie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby część elementów zmienić i zastąpić je nowymi, lepszymi i lepiej dopasowanymi do wieku dziecka i jego zainteresowań. A wszystko to całkowicie za darmo, ponieważ zarówno sama tablica, jak i jej elementy, to najczęściej zepsute lub nieużywane przedmioty, które prędzej czy później trafiłyby po prostu na śmietnik. Wszystko to powoduje, że zdecydowanie warto wykonać taką tablicę swojemu dziecku.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Monitoring działki
Jaką baterię umywalkową wybrać
sprzątanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sprzątanie