Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

18 sierpnia 2021 jaki oczyszczacz powietrza

Przeciętny dom zawiera w sobie ogromną ilość różnego rodzaju sprzętów i urządzeń elektrycznych. Oprócz tych największych takich jak telewizory, pralki, czy też lodówki, znaleźć można również te mniejsze w postaci np. tosterów czy też lokówek i żelazek. Większość z nich ma charakter jedynie rozrywkowy lub też ewentualnie praktyczny. Mało który jednak spełnia rolę zabezpieczającą zdrowie. Jak się jednak okazuje, na rynku znaleźć można również i takie urządzenie, które w realny sposób wpływać będzie nie tylko na codzienne samopoczucie, lecz również długofalowo na zdrowie, a często nawet na długość życia. Urządzeniem tym jest oczywiście oczyszczacz powietrza. Dlaczego taki sprzęt jest tak ważny, co się dzięki niemu zyskuje, a co najważniejsze, jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jak oddziałuje na zdrowie zanieczyszczone powietrze?

Jak sama nazwa wskazuje, oczyszczacz powietrza wykorzystywany jest do tego, aby poprawiać jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Z jakiego powodu może być ono jednak kiepskiej jakości? Co konkretnie może się z nim stać, że niezbędne stanie się zakupienie takiego urządzenia?

Zasadność posiadania oczyszczacza powietrza szczególnie mocno widoczna jest w czasie zimy, gdy na zewnątrz unosi się naprawdę szkodliwy smog. Jest on efektem zaistnienia w jednym momencie kilku czynników. Przede wszystkim bardzo niskiej temperatury, która powoduje, że mieszkańcy starają się ocieplać swoje domy, czym generują dym. Niska temperatura dodatkowo powoduje, że dym skupia się w większe cząsteczki, które nie są rozwiewanie, ponieważ przez dłuższy okres nie wieje dostatecznie silny wiatr. Tak powstałe zanieczyszczenie powietrza niezwykle negatywnie oddziałuje na ludzkie zdrowie.

Z pewnością każdy zauważył przynajmniej raz u siebie niewytłumaczalną, bardzo silną migrenę. Jest to właśnie efekt wdychania tak zanieczyszczonego powietrza. Może ono również być źródłem silnego drapania w gardle, lecz także pogorszonego samopoczucia. W przypadku długotrwałego wdychania tak złej jakości powietrza doprowadzić ono może do powstawania bardzo poważnych chorób na czele z nowotworami. Oprócz tego zanieczyszczone powietrze może powodować astmę, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, czy też infekcje dróg oddechowych. Często zauważalne jest również występowanie u osób narażonych na oddychanie takim powietrzem stanów depresyjnych, problemów z pamięcią, koncentracją i poczuciem niepokoju. Zobacz więcej: https://www.slonecznedni.pl/najzdrowsze-kwiaty-do-sypialni-jakie-wybrac/

Czy oczyszczacz pomoże również na coś innego?

Jak więc widać, oczyszczacz powietrza to naprawdę niezwykle przydatne urządzenie. Jak się jednak okazuje, usunąć ono może z powietrza nie tylko smog. Usuwa również inne, często równie niebezpieczne substancje i cząsteczki. O czym konkretnie mowa?

Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie spowodować, że powietrze wolne będzie od alergenów. Każdy alergik z pewnością doskonale wie, jak to jest wejść do pomieszczenia, w którym jest kot, pies lub gryzoń, czy też inne zwierzę, na które jest się uczulonym. Co więcej, wystarczy często lekko ruszyć zakurzoną półkę, aby wywołało to prawdziwą lawinę reakcji alergicznych, włącznie z kichaniem i łzawieniem oczu. Jak się jednak okazuje, oczyszczacz powietrza może od tego wszystkiego uwolnić, ponieważ usuwa on z powietrza również alergeny. Oznacza to, że jest to prawdziwe wybawienie dla alergika. Można mieć w domu zawsze idealnie czyste powietrze, co przełoży się na ogromny komfort życia dla takiej osoby.

Oczywiście to dopiero początek możliwości, które daje taki oczyszczacz. Oprócz tego jest on idealnym urządzeniem dla rodziny, w której żyje palacz. Taki sprzęt może nie tylko usunąć z powietrza nieprzyjemny zapach papierosów, lecz również wszystkie pochodzące z nich składniki trujące. Dzięki temu palacz będzie znacznie mniej uprzykrzał życie pozostałych domowników, lecz również nie będzie go aż tak narażał na szwank.

czyste powietrze w mieszkaniu

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Jak zatem widać, oczyszczacz powietrza to naprawdę niezwykła maszyna, która może przynieść wiele ulgi różnym osobom. Od osób uczulonych np. na kurz lub pyłki traw, po te, które żyją w mieście i każdej zimy zmagają się ze smogiem. Co jednak bardzo ważne w przypadku takiego urządzenia, zanim przejdzie się do jego wybierania i kupowania, koniecznie trzeba dowiedzieć się tego, jak ono działa. Pomoże to poznać lepiej wszystkie niuanse konstrukcji tego sprzętu, a co za tym idzie, dokonać lepszego, bardziej świadomego jego wyboru.

Choć sama idea działania tego urządzenia może wydawać się bardzo skomplikowana, to jednak w rzeczywistości jest ona bardzo prosta. Sprowadza się bowiem do tego, aby zassać powietrze z pomieszczenia jednym otworem, a następnie przepuścić je przez filtr i wypuścić drugim otworem. Kluczową sprawą, jeśli chodzi o działanie takiego urządzenia, jest to, jaki znajdzie się w nim filtr. W zależności od tego, jakiej jest klasy, jakiego typu, a także jakiego rodzaju, może on pochłaniać największe cząsteczki zanieczyszczenia. Jednak również te najmniejsze, jeśli tylko jest on odpowiedniej jakości. I choć wiele osób może to odbierać jako wadę, to jednak niekoniecznie tak jest. Można bowiem dzięki temu dopasować skuteczność danego filtra do tego, co się aktualnie potrzebuje. Nie każdy musi bowiem chcieć mieć dokładny, czyli również bardzo drogi filtr, skoro w jego pomieszczeniu nie ma aż tak dużego zanieczyszczenia.

Oczyszczacz powietrza jaki wybrać?

Skoro już wiadomo, przed czym chroni oczyszczacz powietrza, a także jak on działa. Nie pozostaje już nic innego, jak tylko przejść do tego, jak konkretnie takie urządzenie wybrać. Na jakie zatem cechy, parametry i aspekty techniczne trzeba koniecznie zwracać uwagę, gdy chce się kupić takie urządzenie?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszym elementem każdego rodzaju oczyszczacza jest oczywiście zastosowany w nim filtr. Jak się okazuje, może on występować w kilku postaciach. Zdecydowanie najprostszym modelem jest filtr węglowy, który usuwa lotne związki organiczne, a także nieprzyjemny zapach. Nieco dokładniejszym modelem jest wersja HEPA, która jednocześnie jest zdecydowanie najczęściej spotykanym rozwiązaniem w domowych oczyszczaczach. Filtr ten charakteryzuje się dość dużą skutecznością i bez większego problemu potrafi usunąć z powietrza bakterie, wirusy oraz mikropyły PM 2.5, które najczęściej obecne są w smogu. Na rynku znaleźć można również nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak filtry wodne. Przepuszczają one powietrze przez wodę, i to właśnie w niej zatrzymują zanieczyszczenia. Oprócz tego spotkać można również filtr elektrostatyczny, oraz fotokatalityczny, wyposażony w lampę UV.

Wydajność

Inną bardzo ważną sprawą, jeśli chodzi o kupowanie oczyszczacza powietrza, jest to, jaka ma być jego wydajność. Parametr ten określa to, jaką porcję powietrza będzie on w stanie przepuścić przez filtr. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ model o kiepskiej wydajności, który dodatkowo postawiony będzie w dużym pomieszczeniu, nie będzie w stanie dać sobie rady z oczyszczeniem obecnego w nim powietrza. Zasada w takim wypadku jest prosta — im większe pomieszczenie, tym wydajniejszy powinien być oczyszczacz. Jak to jednak wygląda w szczegółach? Choć producenci posługują się w tym wypadku najczęściej jednostką w postaci metrów sześciennych na godzinę, to jednak obok tego podają także metraż pomieszczenia, do którego dany model jest zalecany. Warto się kierować przede wszystkim tym drugim parametrem.

Jeśli szuka się dobrego oczyszczacza powietrza, to nie można zignorować również tego, jak głośna będzie jego praca. Jest to urządzenie, które powinno pracować przez cały czas, również w nocy. Jeśli wybierze się model zbyt głośny, to może on być źródłem frustracji, a co za tym idzie, często zwyczajnie taki sprzęt się wyłącza. Dobrze jest więc dowiedzieć się przed zakupem, jak wiele generować on będzie hałasu.

Na koniec dobrym pomysłem będzie zaznajomienie się z tym, jak wygląda eksploatacja takiego urządzenia. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jak wygląda otwieranie urządzenia w celu wydostania z niego filtra. A co więcej, dobrze się jest także przyjrzeć temu, na jak długo dany filtr w konkretnym urządzeniu wystarcza. Może się bowiem okazać, że będzie on mało wydajny, lecz drogi. Zobacz więcej: https://www.slonecznedni.pl/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-domu-domowe-sposoby/

oczyszczanie powietrza

Wygodne dodatki

Na sam koniec wybierania oczyszczacza powietrza dobrze się również przyjrzeć temu, w jakie jest on wyposażony dodatkowe możliwości i opcje. O czym mowa i co może być przydatne w takim urządzeniu?
W pierwszej kolejności warto się przyjrzeć temu, aby oczyszczacz mógł być sterowany przez aplikacje na smartfonie. Łączyć się on wtedy będzie w domową siecią Wi-Fi, co sprawi, że będzie można z poziomu telefonu włączać i wyłączać urządzenie, a także zmieniać jego tryb działania, czy też po ustawieniu trybu ręcznego dopasować samodzielnie siłę ciągu powietrza.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obecność na urządzeniu wyświetlacza, który sygnalizować będzie stopień zanieczyszczenia powietrza, czy też to, w jakiej kondycji jest obecny w urządzeniu filtr.
Na koniec warto zwrócić uwagę, czy oczyszczacz będzie miał opcje również jonizacji powietrza, co podniesie jego jakość, a także czy będzie miał tryb nocny, czyli znacznie obniżoną ilość generowanych decybeli.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie kupować filtry wymienne do domowych urządzeń stacjonarnie czy online
jaki oczyszczacz powietrza
jak rozpalić grilla

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak rozpalić grilla