slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Budownictwo Dom

Jak pozbyć się wilgoci z domu – domowe sposoby

Z całą pewnością wiele osób zmaga się z problemem nadmiernej wilgoci w domu czy mieszkaniu. Jest to działanie bardzo niekorzystne, a także mające negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pozbyć się wilgoci z domu oraz poznać na to najlepsze domowe metody, które będą w pełni efektywne oraz skuteczne.

Zastosowanie octu

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z domu z całą pewnością jest zastosowanie octu, który ma między innymi właściwości grzybobójcze. Jest to jeden z najbardziej efektywnych oraz naturalnych środków, które wspomagają walkę z wilgocią w domu czy mieszkaniu. Dlatego poleca się jego stosowanie w przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów. Octem można czyścić zarówno ściany, jak i odzież. Należy zmieszać go z wodą, a następnie wlać do butelki ze spryskiwaczem. Następnie należy spryskiwać elementy, które uznamy za najbardziej zawilgotniałe.

Częste wietrzenie

Wśród różnych sposobów na pozbycie się wilgoci z wnętrza domu oraz mieszkania można także wyróżnić częste wietrzenie pomieszczeń. Dzięki temu powietrze nie będzie stało we wnętrzach, a także zacznie się ruszać. Sprawi to, że ryzyko powstania wilgotnych plam w konkretnych pomieszczeniach znacząco się zmniejszy, co jest bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Dzięki wietrzeniu we wnętrzach domów czy mieszkań będą się także znajdowały mniejsze ilości roztoczy oraz innych elementów, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie każdego człowieka.

Maskowanie wilgoci

Bardzo częstą stosowaną metodą na pozbycie się wilgoci z wnętrza domu jest jej maskowanie, czyli na przykład zastawianie meblami. Jest to bardzo złe rozwiązanie, ponieważ zamaskowana wilgoć nie zniknie, a problem dodatkowo może się pogłębiać. Meble przy ścianie nie dopuszczają do niej odpowiedniej ilości powietrza, dlatego nie ma tam również wentylacji. Brak wentylacji sprawia, że ściany i inne elementy dużo szybciej ulegają zawilgoceniu, dlatego w szczególności powinno się unikać tego rodzaju rozwiązań. Wilgotnym plamom należy umożliwić swobodne oddychanie. Dzięki temu będą mogły ulec osuszeniu i nie będą stanowiły problemu.

Suszenie prania

W domu lub mieszkaniu, w którym znajduje się nadmierna wilgoć nie powinno się także suszyć prania. Pranie wyjęte z pralki jest jeszcze mokre, co sprawia, że oddaje otoczeniu wilgoć, która jest w nim zawarta. Sprawia to, że wnętrze domu staje się bardzo wilgotne i zawilgocone zostają również ściany oraz inne elementy wyposażenia. Mokre ubrania najlepiej suszyć na balkonie albo w ogrodzie. Z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie, które zapobiegnie odkładaniu się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Dzięki temu będą się mogły one w naturalny sposób osuszać.

Soda oczyszczona

W przypadku chęci usunięcia nadmiernej wilgoci z domu czy mieszkania przydatna może być także soda oczyszczona, która ma fantastyczne właściwości. Ma przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, dlatego jest bardzo skuteczna przy tego rodzaju problemach. Warto wcierać sodę oczyszczoną w miejsca, w których pojawiła się wilgoć, a następnie zostawić na jakiś czas. Mogą to być dwie godziny lub nawet więcej. Następnie należy wyczyścić dane miejsce szczotką. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także nasypanie sody oczyszczonej do miseczek oraz rozstawienie w pomieszczeniach, w których występuje problem z nadmierną wilgocią.

Sól morska

Kolejną bardzo dobrą metodą na walkę z wilgocią z całą pewnością jest wykorzystanie w pomieszczeniach produktu takiego jak sól morska. Jest ona doskonałym pochłaniaczem wilgoci, dzięki czemu ma tak szerokie możliwości zastosowania. Sól morską z powodzeniem można nasypać do miseczek oraz rozstawić we wszystkich pomieszczeniach, które zmagają się z nadmiernym problemem wilgoci. Można ją także przesypać do płóciennych woreczków oraz zawiesić wszędzie tam, gdzie występują tego rodzaju problemy. Z całą pewnością będzie to bardzo dobre i skuteczne rozwiązanie. Sól morska w efektywny sposób wchłania wilgoć, która znajduje się wewnątrz pomieszczeń.