slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Poradnik Wnętrza

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

Kto by nie chciał mieć we własnym mieszaniu jasnego, przestronnego pomieszczenia, które kojarzy się pozytywnie? Miło jest spędzać czas we wnętrzu, które wypełnione jest jasnym dziennym światłem. Niestety czasem układ mieszkania ogranicza nam światło dzienne. Istnieje jednak wiele sposobów, by rozjaśnić ciemne wnętrze i nadać mu przytulności.

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?


Chyba najprostszym sposobem jest po prostu przemalowanie ścian na jasny kolor. Jednak biały kolor ścian nie zawsze okazuje się dobrym wyborem. Jeśli do naszego mieszkania dostaje się mało światła, biel okaże się szara i jeszcze bardziej przygnębiająca niż byśmy tego chcieli. Lepszym wyborem będą pastelowe kolory, odcienie żółci czy beżu. Osoby lubiące nowoczesne i modne rozwiązania mogą postawić też na kolor écru czy farby z połyskującymi drobinkami złota, a także nietypowe, jasne tapety.

Oprócz jasnych ścian warto pamiętać o jasnym suficie. W tym przypadku biały kolor sprawdzi się lepiej niż na ścianach, ponieważ w tym przypadku odbije on światło dzienne.

Warto pamiętać, że jasne ściany mogą stanowić tylko tło dla obrazów czy mebli, które mogą świetnie kontrastować. Jasne barwy można połączyć z większą ilością barw niż początkowo mogłoby się wydawać – jest to duży atut w doborze dodatków wystroju wnętrza.

Jasna podłoga


Jasne ściany i sufity to nie wszystko. Również podłogę można ożywić i dać jej jasności. Ciemne panele, mimo jasnych ścian i sufitu, może przygnębić wnętrze i sprawić, że wciąż nie będzie ono wystarczająco jasne. Najlepiej jeśli panele lub wykładzina (zależy od potrzeb mieszkańca) miała kolor zbliżony do koloru ścian, dzięki temu światło odbija się zdecydowanie lepiej, a wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

Jeśli jednak nie chcemy zmieniać paneli, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w jasny, niewielki dywan. Jedyną wadą może okazać się jego szybkie brudzenie się – jednak i na to znajdzie się jakaś rada. Dywan sprawi, że wnętrze jest bardziej przytulne.

Ciemne wnętrza, a aranżacja okien


Częstym problemem w ciemnych pomieszczeniach okazuje się źle wyeksponowane okno. Czasem wystarczy zmienić firankę czy zasłonę aby do wnętrza przedostało się więcej światła dziennego. Jeśli wnętrze jest naprawdę ciemne warto postawić na firany z bardzo cienkiego materiału i najlepiej na takie, które nie zasłaniają całego okna. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak całkowite zrezygnowanie z wieszania w oknie czegokolwiek. Jeśli jednak lokator nie wyobraża sobie mieć całkowicie odsłoniętych okien całą dobę, warto zainwestować w rolety.