slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

lawenda w ogrodzie
Poradnik

Lawenda w ogrodzie – praktyczny poradnik

Ta wyjątkowa fioletowa roślina z roku na rok ma coraz więcej fanów. Nawet osoby pracujące w sklepach ogrodniczych zauważyli, iż w tym roku coraz więcej klientów przychodzi po lawendę, którą chcą uprawiać w swoim ogrodzie. W czym tkwi jej wyjątkowość? Co należy wiedzieć o lawendzie, zanim zdecydujemy się posadzić ją w ogrodzie lub na tarasie? Jak ją pielęgnować, by prezentowała się pięknie przez wiele miesięcy? Po wiele cennych wskazówek i rad na temat lawendy zapraszamy poniżej. Lawenda w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Co warto wiedzieć o lawendzie?

Lawendę chyba kojarzy każdy. Jej niesamowity, intensywny fioletowy kolor i subtelny zapach znany jest wszystkim fanom wspaniałych zapachów, które bardzo często używa się w domu. Nie każdy wie, że lawenda to także roślina ozdobna, która w wyjątkowy sposób potrafi upiększyć każdy ogród, taras lub balkon. Są osoby, które dekorują nią także parapety w domu, a nawet stoliki. Wiele z nich nie wyobraża sobie swojej szafy z ubraniami bez przynajmniej kilku zasuszonych kwiatków lawendy, dzięki którym ubrania idealnie pachną przez całą zimę.

Nie brakuje także osób doceniających smak lawendy. Są bowiem fani wody z lawendą, jak i słodkości udekorowanych tą właśnie rośliną. Zanim jednak kupimy lawendę w dobrym sklepie ogrodniczym warto dowiedzieć się, jak ją uprawiać. Mnóstwo osób bowiem zgodnie twierdzi, iż lawenda szybko im usycha lub gnije. Ta roślina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnomorskiego, mimo iż nie jest zbyt wymagająca, to jednak sprawia, że trzeba poświęcić jej raz na jakiś czas odrobinę czasu. Wówczas na pewno zrewanżuje się pięknymi kwiatami.

Warto zobaczyć: https://www.slonecznedni.pl/kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-jakie-kupic/

Lawenda w ogrodzie – gdzie najlepiej uprawiać lawendę?

Lawenda w ogrodzie sprawdza się najlepiej. Bez względu na jego wielkość, warto wygospodarować choć odrobinę miejsca, by uprawiać tam właśnie lawendę. Dobrze znaleźć miejsce, które nie będzie zbytnio nasłonecznione i do którego nie będą miały dostępu dzieci i zwierzęta. Nie trzeba nastawiać się na to, iż przy lawendzie jest dużo pracy. Raczej warto przyjąć, iż systematyczne doglądanie jej i pielęgnowanie w zupełności wystarczy. Ta piękna, pachnąca roślina wymaga bowiem odpowiedniego zasadzenia (w dobrych dla niej warunkach), regularnej pielęgnacji i sporadycznego przycinania.
Gdy zauważy się już mocno zielone listki i intensywnie fioletowe kwiatki, jest to znak, iż nasza lawenda jest gotowa do zbiorów. Tak zebraną roślinę można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście suszenie lawendy.

lawenda

Uprawa lawendy

Nie każdy jednak ma piękny, duży ogród w którym można pozwolić sobie na uprawę lawendy. Nie oznacza to jednak, że trzeba z niej rezygnować, jeżeli jest się jej fanem. Doskonałym pomysłem jest bowiem zasadzenie jej w dużych prostokątnych donicach, które umieści się na balkonie lub tarasie. Uprawa lawendy w takich okolicznościach na pewno będzie bardzo wygodna. Wystarczy bowiem systematycznie ją podlewać, chronić od nadmiaru słońca i w odpowiednim momencie ja obciąć.

Lawenda w ogrodzie – pola lawendy

Osoby, które kochają lawendę, coraz częściej mogą zobaczyć pola lawendowe w Polsce (co jeszcze do niedawna było rzadkością). Charakterystyczny zapach cieszy się tak ogromnym uznaniem, że z lawendy tworzone są perfumy, zapachy do domu, bukiety kwiatowe, maści, kremy oraz wiele, wiele innych rzeczy. Warto więc sprawdzić, czy sprawdzi się ta roślina także u nas w domu. Tym bardziej że często jest tak, że jednorazowe posadzenie lawendy skutkuje tym, iż efektownie się ona rozrasta i po kilku sezonach można mieć już naprawdę sporo jej na swojej działce.

Wartościowa roślina

Jak wspomniano wyżej, coraz więcej ciekawych rzeczy można zrobić z lawendą. Zasuszona lawenda ma tak wiele zastosowań, że panie chętnie decydują się nawet zasadzić ją w domu, by móc rozmaicie wykorzystać. Dzięki temu, że pięknie pachnie, ładnie wygląda i doskonale prezentuje się w zasuszonej postaci, lawenda nadaje się do tego, by umieścić ją w szafie z ubraniami w saszetkach zapachowych, by stworzyć z niej bukiety kwiatowe. Są także osoby, które uwielbiają pić herbatki i napary z lawendy, a także takie, które tworzą z niej maści, kremy i inne mikstury. W dobrych drogeriach i w sklepach z naturalnymi produktami także można znaleźć wiele produktów na bazie lawendy, co tylko świadczy o tym, iż jest ona niezwykle pożądaną rośliną, która sprawdza się wszędzie. Nikogo nie dziwi nawet fakt, iż lawenda używana jest do słodyczy. Obecnie dominuje trend na ciasta i torty ozdobione świeżymi, pięknymi, kolorowymi kwiatami. Lawenda sprawdza się w tym idealnie.

Zobacz także: https://www.slonecznedni.pl/rosliny-lubiace-slonce-do-wnetrza/

Co jeszcze warto wiedzieć o lawendzie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż lawenda posiada wiele odmian. Większość zna tą najbardziej popularną, czyli lawendę, która posiada mocno fioletowe kwiaty z jasnozielonymi listkami. W sklepach ogrodniczych można znaleźć także lawendę w kolorze różowym, a nawet białym. Najczęściej ich wysokość sięga do około 50 centymetrów. Posiadają one regularny kształt i są bardzo rozłożyste. Doskonale lawenda prezentuje się przy ścieżkach, chodnikach, na skwerach, przy skalniakach. Ta roślina doskonale się czuje również pośród innych kwiatów i krzewów, więc nie trzeba chować jej przed innymi odmianami. Ci, którzy chcą mieć piękny, oryginalny i kolorowy ogród powinni postawić na lawendę choć w niewielkiej ilości.

Lawenda w ogrodzie – kiedy sadzić?

Ogrodnicy radzą, by lawendę sadzić wczesną wiosną w ogrodzie. Trzeba bowiem pamiętać, iż ta roślina lubi ciepło, więc zasadzenie jej wcześniej może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Kwiecień/ maj to idealne miesiące, by rozpocząć uprawę lawendy w swoim ogrodzie. Dobrze też przygotować odpowiednie miejsce dla niej. Warto zadbać o to, by podłoże pod nią było przygotowane i odżywione. Lawenda lubi bowiem ziemię z dużą ilością wapnia, więc odżywianie ziemi od czasu do czasu jest jak najbardziej w tym przypadku wskazane. Dodatkowo, jak wspomniano na początku, warto ją posadzić w miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione. Oczywiście lawenda musi mięć dostęp do naturalnego światła, jednak w upalne dni mocne nasłonecznienie może jej zaszkodzić. Inaczej sytuacja wygląda, gdy chce się uprawiać lawendę na tarasie, balkonie lub w domu. Wówczas można posadzić ją do doniczek nawet i w środku lata, gdyż potrzebuje ona kilka tygodni, by wyrosnąć.

lawenda w ogrodzie

Co zrobić, by zachowań lawendę na dłużej?

Gdy nadchodzi jesień nie trzeba się żegnać z naszą lawendą. Poprzednie lata pokazały, że październik i listopad mogą być słoneczne i stosunkowo ciepłe, tym samym lawenda w takich miesiącach również się utrzymuje. Oczywiście o roślinę w donicach łatwiej zadbać, gdyż można ją schować do domu gdy nastąpią chłodniejsze dni. O tą w ogrodzie także można odpowiednio się zatroszczyć. Zakrycie lawendy specjalną folią przeznaczoną do roślin może okazać się także strzałem w dziesiątkę. Co jeszcze można zrobić, by lawenda służyła swojemu użytkownikowi na dłużej? Niewiele osób wie, że lawenda uwielbia, gdy ją się systematycznie przycina.

Mnóstwo osób uprawiających lawendę ścina ją tylko wtedy, gdy chcą ją już do czegoś wykorzystać. Nawet jednak wtedy, gdy nie ma się do niej konkretnych zamiarów, warto ją regularnie przycinać. Wówczas staje się ona jeszcze gęstsza i szybciej rozrasta. Dzięki temu zabiegowi powstają także nowe pędy, które mogą skutkować tym, iż w kolejnych latach pojawią się tam nowe kwiaty.

Warto zobaczyć: https://www.slonecznedni.pl/jakie-kwiaty-na-balkon-wybrac/

Lawenda w ogrodzie – na ile sezonów?

Zdecydowanie nie. Jednak, by nie zszarzała i nie stała się szorstka i nieatrakcyjna, trzeba ją pielęgnować. Jak wielokrotnie wspomniano, kluczowe jest w tym przypadku systematyczne podcinanie, nawadnianie gleby, odżywianie jej oraz chronienie przed intruzami.
Dokonując tych wszystkich zabiegów można być pewnym, iż będzie ona ozdabiała nasz ogród przez wiele lat, a co roku będą pojawiać się w jej okolicy nowe pędy z pięknymi, fioletowymi kwiatami. Nawet gdy ma się wątpliwości co do swojej lawendy, nie warto jej spisywać na straty. Może bowiem okazać się w kolejnym roku, iż pięknie się ona rozrosła i ożywiła. W przypadku, gdy pojawiło się na niej coś niepokojącego, warto skonsultować się z ogrodnikiem, który doradzi, co zrobić, by nasza lawenda zdrowo rosła. Czasami bowiem wystarczy spryskać roślinę odpowiedni preparatem lub po prostu zacząć uprawiać lawendę w innym miejscu.

Podsumowując, lawenda to bardzo wdzięczna roślina, która słynie z niesamowitego zapachu i fantazyjnego koloru. Nawet osoby, które nie mają ręki do kwiatów, mogą uprawiać lawendę, gdyż wystarczy tylko kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, by móc się cieszyć naprawdę efektownymi kwiatami w swoim ogrodzie.