Wykorzystanie paneli słonecznych do produkcji prądu i ocieplania wnętrz budynków to rozwiązanie, które bezapelacyjnie wpływa na oszczędności finansowe i sprzyja środowisku. Jednak powodzenie takiego przedsięwzięcia zależy od kilku dodatkowych czynników, jak choćby termoizolacja domu. Dlaczego izolacja pianą PUR jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem w tym zakresie?
Choć fotowoltaika skończy niedługo 70 lat, zdaje się, że w Polsce dopiero zdobywa popularność. Na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej instytucji publicznych, przedsiębiorstw i prywatnych inwestorów. Systemy solarne są widoczne już nie tylko w strefach inwestycyjnych, ale też na dachach domków jednorodzinnych w niewielkich miejscowościach.
Oto co powinieneś wiedzieć o izolacji budynku, jeśli rozważasz wykorzystanie naturalnych źródeł energii.
Efektywność fotowoltaiki
Na efektywność i opłacalność systemu wykorzystania energii słonecznej wpływają takie czynniki, jak zapotrzebowanie budynku na prąd, nasłonecznienie działki, odpowiedni montaż paneli słonecznych czy… inflacja i podwyżki cen za prąd. Im wyższe stają się rachunki za doprowadzaną energię elektryczną, tym szybciej osiągają zwrot z inwestycji ci, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę.
Termoizolacja kluczowa dla energooszczędności
Energooszczędne rozwiązania architektoniczne wymagają także maksymalnie skutecznej izolacji termicznej budynku. Szczelne okna i drzwi, a także trwała i bezspoinowa warstwa ocieplenia, wzmocni wymierne efekty zastosowanych systemów słonecznych. By przyspieszyć zwrot z inwestycji i uzyskać maksymalne oszczędności w kolejnych okresach użytkowania domu, należy zadbać o pełną termoizolację: fundamentów, ścian, poddasza i dachu.
Dlaczego izolacja pianą PUR?
Dla domów energooszczędnych i pasywnych, jednym z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań dociepleniowych jest izolacja pianą PUR. Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa doskonale pokrywa ocieplaną powierzchnię, bez względu na poziom jej skomplikowania. Tworzy warstwę pozbawioną szczelin, eliminując w ten sposób powstawanie mostków termicznych, przez które dochodzi do niekontrolowanej wymiany temperatur.
Izolacja pianą PUR to także niska nasiąkliwość, szybkość aplikacji i lekkość. Cienka, nienasiąkliwa i ultralekka pianka poliuretanowa będzie doskonałym sposobem na ocieplenie dachu, na którym mają zostać zamontowane ciężkie panele fotowoltaiczne. Ze względu na mocne spojenie z docieplaną powierzchnią, izolacja pianą PUR nie traci także swoich właściwości po latach użytkowania – nie osuwa się i nie przemieszcza, a więc nie tworzy mostków termicznych.
Jaką pianę wybrać do ocieplenia domu energooszczędnego?
Izolacja pianą PUR to stosunkowo nowe rozwiązanie wśród systemów dociepleń. By dowiedzieć się, jaki rodzaj piany poliuretanowej zastosować w poszczególnych częściach budynku, sprawdź produkty Crossin Insulations i dowiedz się więcej o możliwościach tej technologii. Jeśli masz konkretne pytania, wypełnij dostępny formularz kontaktowy: https://crossin.pcc.eu/umow-konsultacje/ i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z ekspertem Crossin.