slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Akcesoria Dom

Jak oświetlić balkon?

Bardzo często nasze balkony są niewielkie co powoduje, że ich aranżacja nie jest łatwa. Jednym z elementów, które pomogą wprowadzić nastrój na balkon jest oświetlenie. Jakie oświetlenie możemy wykorzystać, by nasz balkon wyglądał elegancko i przytulnie?

Lampy solarne


Oświetlenie balkonu lampami solarnymi to bardzo proste, oszczędne, a jednocześnie eleganckie rozwiązanie. Lampy solarne umieszczone w donicach z kwiatami wyglądają bardzo ciekawie. Kwiaty zyskują niejednoznaczny, tajemniczy wygląd, a balkon staje się kameralną przestrzenią, na której można przyjemnie spędzić letni wieczór.

Kolejną propozycją na oświetlenie balkonu są girlandy solarnych lampek, które delikatnie rozświetlą mrok. Jest to oświetlenie bardzo delikatne. Zwiększając liczbę świetlnych girland możemy regulować ilość światła, która będzie na naszym balkonie.

W sytuacji, gdy na balkonie nie mamy zasilania warto zadbać o oświetlenie balkonu bardziej tradycyjnymi, sprawdzonymi przez lata metodami. Latarenki, w których umieścimy świece, lampiony, które na łańcuszkach przymocujemy do sufitu czy świece ustawione w eleganckich świecznikach, czy misach z wodą oraz pływającymi kwiatami sprawią, że balkon będzie wyglądał tajemniczo, elegancko, a lampka wina z przyjaciółmi stanie się prawdziwą przyjemnością.

Stosując oświetlenie balkonu świecami należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Balkony przeważnie nie są duże. Zdarza się, że ustawiamy na nich wiele dekoracji, kładziemy koce czy wielkie poduchy, w takich warunkach bardzo łatwo spowodować pożar.

Cotton balls


Lampki solarne są bardzo ciekawym rozwiązaniem nie zawsze jednak się sprawdzają, gdy pragniemy dłużej posiedzieć na balkonie. Zdarza się,że mała ilość słońca w ciągu dnie powoduje szybkie wygaśnięcie lampek wieczorem. W takiej sytuacji sprawdzą się girlandy lampek rozwieszone na balustradzie, które możemy zasilać prądem.

Nie każdy balkon ma zasilanie, ale podłączenie lampek do przedłużacza nie jest problematyczne.

Kinkiet czy lampa górna?


Oświetlenie balkonu warto zaplanować już na etapie remontu, co pozwoli na zamontowanie oświetlenia zgodnie z zamierzeniem.

Oświetlenie na balkonie powinno być delikatne i dyskretne, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch, niewielkich kinkietów. Światło, które będzie z nich płynęło będzie minimalistyczne, co nie wpłynie na komfort innych mieszkańców.

Lampę wiszącą można zamontować w centralnym punkcie balkonu. Warto pamiętać, że stylowe lampy na długich łańcuchach mogą okazać się niebezpieczne. Lampa kołysząca się na wietrze może niszczyć ściany czy wybić okno.