slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Akcesoria Wystrój

Propozycje stylowych lamp do różnych pomieszczeń

Kwestia oświetlania wnętrz jest bardzo często bagatelizowana i traktowana po macoszemu. A to błąd, bo najpiękniej nawet skomponowane wnętrze nie będzie w stanie zaprezentować całego swojego wdzięku, jeżeli pozostanie przyciemnione lub ktoś przesadzi z jego naświetleniem. Trzeba też przyznać, że lampa sama w sobie potrafi stać się niezwykłą dekoracją wnętrza. Oto kilka przykładów na to, jak można ją wykorzystać. Stylowe lampy będą pasować do wszystkich wnętrz – począwszy od eleganckich salonów, kończąc na najzwyklejszych łazienkach.

Jaka lampa do przedpokoju?

Najpierw coś dla przedpokoju. Jako że jest to pokój, w którym zwykle wita się przychodzących i wychodzących gości, odgrywa on funkcję reprezentatywną i musi stać się wizytówką całego mieszkania bądź domu. Powinien być też stosunkowo jasny. Nikt przecież nie chce po omacku wiązać butów czy zakładać szpilek na wysokich obcasach. W przedpokojach doskonale sprawdzają się zatem głównie lampy ścienne, których można umieścić nieco więcej, by dokładnie rozświetliły one wszystkie części niewielkiego korytarzyka. Oczywiście nawet one nie muszą być nudne. Lampy występujące w różnych kolorach cudownie przełamią monotonię wnętrza. A z racji tego, że zostaną zlokalizowane bezpośrednio na ścianach, nie zajmą praktycznie żadnej przestrzeni – można je zastosować nawet w tych najmniejszych przedpokoikach, których metraż nie przekracza paru metrów kwadratowych.

Co do salonu lub sypialni?

O ile jednak na stylowe lampy w przedpokoju domownicy rzadko kiedy będą spoglądać, tak te rozstawione w sypialni lub salonie będą towarzyszyć im na co dzień. Pokojami dziennymi warto więc zająć się ze szczególną uwagą i okazać im nieco więcej zainteresowania. Sypialnia, czyli pokój przeznaczony głównie do snu i odpoczynku, nie może być jednak zbyt jasna, bo agresywne światło zaburza produkcję melatoniny i działa pobudzająco, przez co może obniżać jakość relaksu. W tym pomieszczeniu warto zatem zastosować nowoczesny żyrandol o kilku lub nawet kilkunastu rękojeściach, który efektownie rozproszy światło po wszystkich kątach. Jego uzupełnieniem staną się lampki biurowe i nocne. Mogą być utrzymane np. w stylu industrialnym, który w ostatnich miesiącach przeżywa swoją drugą młodość.

Wbrew pozorom nawet w łazience mogą zagościć bardzo stylowe lampy. To pomieszczenie, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, nabierze niesamowitego szyku, gdy tylko połączy się je z kryształowym żyrandolem. Taka lampa na pewno nie przytłoczy małej łazienki. Z racji tego, że zostanie wykonana z przezroczystego szkła, pozostanie wręcz niezauważona i wspaniale wtopi się w tło całej aranżacji.