slonecznedni.pl

Strona o budownictwie, wystroju i fotowoltaice.

Akcesoria

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

Kosiarka spalinowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które ułatwi ci utrzymanie trawnika w nienagannej kondycji. Sprawdź, czy warto zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej oraz czym kierować się przy wyborze modelu.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Jeżeli ogródek jest naprawdę niewielki, często najbardziej praktycznym wyborem będzie ręczna podkaszarka. Jednak w przypadku większych powierzchni do utrzymania trawnika w należytej kondycji niezbędna będzie kosiarka z prawdziwego zdarzenia. Najczęściej użytkownicy wahają się między wyborem kosiarki spalinowej i elektrycznej. Obydwa warianty posiadają swoje charakterystyczne cechy oraz zalety i wady, które warunkują zastosowanie w różnych okolicznościach.

Wygoda i koszty:

Kosiarki elektryczne są z zasady lżejsze i cichsze niż spalinowe, nie wytwarzają także spalin i są stosunkowo tanie. Minusem jest obecność kabli (ogranicza to pole zastosowania i stwarza zagrożenie ich przecięcia) oraz wady charakterystyczne dla wszystkich urządzeń elektrycznych, czyli konieczność posiadania dostępu do zasilania z sieci oraz wrażliwość na warunki atmosferyczne (nie wolno na przykład kosić mokrej trawy). Kosiarki spalinowe są droższe (także w eksploatacji) i cięższe, a korzystanie z nich wymaga pamiętania o regularnym uzupełnianiu zapasów paliwa. Mają jednak większą moc i lepiej sprawdzają się przy trudnym terenie lub wysokiej trawie. Są też bezpieczniejsze, zwłaszcza w przypadku pracy w wilgotnym otoczeniu.

Wielkość trawnika:

W przypadku niewielkich i średnich trawników (do około 500 m2 powierzchni) zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. Jednak większe przestrzenie będzie łatwiej utrzymać w dobrym stanie korzystając z kosiarki spalinowej.

Częstotliwość koszenia:

Generalnie kosiarki spalinowe lepiej radzą sobie z wysoką trawą, dlatego decydując się na to rozwiązanie można pozwolić sobie na dłuższe przerwy między koszeniem. W przypadku kosiarki elektrycznej należy pamiętać o regularnym podcinaniu trawnika – urządzenie może nie poradzić sobie ze zbyt wyrośniętą trawą.

Dodatkowe wyposażenie:

Zarówno w przypadku kosiarek elektrycznych, jak i spalinowych, nie ma problemu ze znalezieniem i kupieniem dodatkowego wyposażenia lub części zamiennych takich jak świece zapłonowe czy noże do kosiarki. Szeroki wybór ofert z tej kategorii znajdziesz pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/akcesoria-i-czesci/noze-do-kosiarek.html.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Silnik znajdujący się wewnątrz kosiarki spalinowej wpływa na jej wydajność i sposób użytkowania. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Moc silnika:

Zazwyczaj moc silnika w kosiarce spalinowej wynosi od 4 KM do 6 KM – w takim przypadku powierzchnia koszenia to około pół metra. Generalnie można przyjąć zasadę, że im większy jest trawnik, tym większa powinna być moc silnika w kosiarce (jednak przekłada się to na wyższe zużycie paliwa). Warto pamiętać także o tym, że kosiarki z napędem potrzebują wyższych wartości mocy.

Typ silnika:

Na rynku dostępne są silniki dwu- i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe są głośniejsze i mniej oszczędne, jednak cechują się większą mocą, są stosunkowo lekkie i dobrze radzą sobie w trudnym terenie. Silniki czterosuwowe są bardziej oszczędne, ale ich obsługa wyposażonych w nie kosiarek jest nieco trudniejsza (ze względu na ograniczoną skrętność).

Rodzaj paliwa:

Silniki czterosuwowe korzystają z takiego samego paliwa, jak auta z napędem benzynowym. W przypadku silników dwusuwowych konieczne jest stosowanie mieszanki benzyny z olejem w odpowiedniej proporcji.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Kosiarka spalinowa z napędem nie wymaga pchania – urządzenie porusza się samo, a użytkownik tylko kieruje jego ruchem. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które miałyby problemy z pchaniem kosiarki (na przykład ze względu na kłopoty z kręgosłupem czy drobną budowę ciała), a także w przypadku dużych obszarów trawnika. Napęd, podobnie jak w przypadku samochodów, może być przykładany na przednie lub tylne koła – ta druga opcja jest polecana zwłaszcza w przypadku pracy w trudnym terenie z dużymi nierównościami.

Kosiarki spalinowe bez napędu są tańsze i bardziej oszczędne, a także lżejsze (ze względu na brak mechanizmu napędzającego). Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemów z kondycją fizyczną i posiadają niewielki lub średni trawnik. Warto także pamiętać, że jest to mniej awaryjna oraz tańsza w naprawie opcja, ponieważ urządzenie posiada mniej elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji sprzętowych, przy wybieraniu kosiarek spalinowych dobrze jest postawić na renomowane marki, które cieszą się uznaniem klientów. Wówczas możesz mieć pewność, że twoje urządzenie będzie wydajne, bezawaryjne i trwałe. Do najpopularniejszych, najbardziej cenionych producentów kosiarek spalinowych można zaliczyć między innymi takie firmy jak MacAllister, Makita czy NAC.