Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

24 czerwca 2020

Kosiarka spalinowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które ułatwi ci utrzymanie trawnika w nienagannej kondycji. Sprawdź, czy warto zdecydować się na zakup kosiarki spalinowej oraz czym kierować się przy wyborze modelu.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Jeżeli ogródek jest naprawdę niewielki, często najbardziej praktycznym wyborem będzie ręczna podkaszarka. Jednak w przypadku większych powierzchni do utrzymania trawnika w należytej kondycji niezbędna będzie kosiarka z prawdziwego zdarzenia. Najczęściej użytkownicy wahają się między wyborem kosiarki spalinowej i elektrycznej. Obydwa warianty posiadają swoje charakterystyczne cechy oraz zalety i wady, które warunkują zastosowanie w różnych okolicznościach.

Wygoda i koszty:

Kosiarki elektryczne są z zasady lżejsze i cichsze niż spalinowe, nie wytwarzają także spalin i są stosunkowo tanie. Minusem jest obecność kabli (ogranicza to pole zastosowania i stwarza zagrożenie ich przecięcia) oraz wady charakterystyczne dla wszystkich urządzeń elektrycznych, czyli konieczność posiadania dostępu do zasilania z sieci oraz wrażliwość na warunki atmosferyczne (nie wolno na przykład kosić mokrej trawy). Kosiarki spalinowe są droższe (także w eksploatacji) i cięższe, a korzystanie z nich wymaga pamiętania o regularnym uzupełnianiu zapasów paliwa. Mają jednak większą moc i lepiej sprawdzają się przy trudnym terenie lub wysokiej trawie. Są też bezpieczniejsze, zwłaszcza w przypadku pracy w wilgotnym otoczeniu.

Wielkość trawnika:

W przypadku niewielkich i średnich trawników (do około 500 m2 powierzchni) zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. Jednak większe przestrzenie będzie łatwiej utrzymać w dobrym stanie korzystając z kosiarki spalinowej.

Częstotliwość koszenia:

Generalnie kosiarki spalinowe lepiej radzą sobie z wysoką trawą, dlatego decydując się na to rozwiązanie można pozwolić sobie na dłuższe przerwy między koszeniem. W przypadku kosiarki elektrycznej należy pamiętać o regularnym podcinaniu trawnika – urządzenie może nie poradzić sobie ze zbyt wyrośniętą trawą.

Dodatkowe wyposażenie:

Zarówno w przypadku kosiarek elektrycznych, jak i spalinowych, nie ma problemu ze znalezieniem i kupieniem dodatkowego wyposażenia lub części zamiennych takich jak świece zapłonowe czy noże do kosiarki. Szeroki wybór ofert z tej kategorii znajdziesz pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/akcesoria-i-czesci/noze-do-kosiarek.html.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Silnik znajdujący się wewnątrz kosiarki spalinowej wpływa na jej wydajność i sposób użytkowania. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Moc silnika:

Zazwyczaj moc silnika w kosiarce spalinowej wynosi od 4 KM do 6 KM – w takim przypadku powierzchnia koszenia to około pół metra. Generalnie można przyjąć zasadę, że im większy jest trawnik, tym większa powinna być moc silnika w kosiarce (jednak przekłada się to na wyższe zużycie paliwa). Warto pamiętać także o tym, że kosiarki z napędem potrzebują wyższych wartości mocy.

Typ silnika:

Na rynku dostępne są silniki dwu- i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe są głośniejsze i mniej oszczędne, jednak cechują się większą mocą, są stosunkowo lekkie i dobrze radzą sobie w trudnym terenie. Silniki czterosuwowe są bardziej oszczędne, ale ich obsługa wyposażonych w nie kosiarek jest nieco trudniejsza (ze względu na ograniczoną skrętność).

Rodzaj paliwa:

Silniki czterosuwowe korzystają z takiego samego paliwa, jak auta z napędem benzynowym. W przypadku silników dwusuwowych konieczne jest stosowanie mieszanki benzyny z olejem w odpowiedniej proporcji.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Kosiarka spalinowa z napędem nie wymaga pchania – urządzenie porusza się samo, a użytkownik tylko kieruje jego ruchem. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które miałyby problemy z pchaniem kosiarki (na przykład ze względu na kłopoty z kręgosłupem czy drobną budowę ciała), a także w przypadku dużych obszarów trawnika. Napęd, podobnie jak w przypadku samochodów, może być przykładany na przednie lub tylne koła – ta druga opcja jest polecana zwłaszcza w przypadku pracy w trudnym terenie z dużymi nierównościami.

Kosiarki spalinowe bez napędu są tańsze i bardziej oszczędne, a także lżejsze (ze względu na brak mechanizmu napędzającego). Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemów z kondycją fizyczną i posiadają niewielki lub średni trawnik. Warto także pamiętać, że jest to mniej awaryjna oraz tańsza w naprawie opcja, ponieważ urządzenie posiada mniej elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji sprzętowych, przy wybieraniu kosiarek spalinowych dobrze jest postawić na renomowane marki, które cieszą się uznaniem klientów. Wówczas możesz mieć pewność, że twoje urządzenie będzie wydajne, bezawaryjne i trwałe. Do najpopularniejszych, najbardziej cenionych producentów kosiarek spalinowych można zaliczyć między innymi takie firmy jak MacAllister, Makita czy NAC.

Wybór Kuriera do Holandii

Redakcja slonecznedni.pl

Nasi redaktorzy na stronie slonecznedni.pl to zespół ekspertów z pasją do wszystkiego, co związane z domem i mieszkaniem. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w branży budowlanej, projektowania wnętrz oraz aranżacji przestrzeni, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie kupować filtry wymienne do domowych urządzeń stacjonarnie czy online
jaki oczyszczacz powietrza
jak rozpalić grilla

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak rozpalić grilla